Ministerstwo Finansów wydłuży czas na rozliczenie roczne CIT za 2021 r. Więcej czasu na wypełnienie obowiązków będą mieli także niektórzy podatnicy, którzy wybrali ryczałt od dochodów spółek. Projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów trafił już do konsultacji.
1. Czy Spółka prawidłowo zarachowuje koszty uzyskania przychodów, samodzielnie przypisując poniesione i zaewidencjonowane na koncie 504 koszty do zafakturowanych przychodów, czy też koszty podatkowe powinny uwzględniać wycenę bilansową i być pomniejszone o różnicę zarachowaną na koncie WN 630 (Rozliczenia międzyokresowe kosztów)? 2. Czy wycena bilansowa długoterminowych umów budowlanych ma odzwierciedlenie
Czy wymienione wydatki mające wpływ na rozwój działalności Spółki i w konsekwencji na wysokość uzyskiwanych przychodów, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki ponoszone w związku z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji?
1) czy opłata zastępcza, o której mowa w art. 9a ust. 2 ustawy Prawo Energetyczne może stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki?,2) czy koszty z tytułu opłaty zastępczej mogą być rozpoznane w roku, którego te koszty dotyczą, tj. w roku, w którym nastąpiła sprzedaż energii do odbiorcy końcowego?
Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, moment potrącenia kosztów stałych wytworzenia energii, następuje w chwili ich poniesienia oraz, czy zasadne jest potrącanie kosztów zmiennych w określonym miesiącu w takiej proporcji, w jakiej pozostają przychody podatkowe danego miesiąca, do wartości sprzedaży ogółem w rozumieniu prawa bilansowego?
Czy w związku z dokonywaną sprzedażą energii elektrycznej produkowanej ze źródeł od?nawialnych należy przychód podatkowy rozpoznać zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt l updop, a koszty uzyskania tego przychodu ustalić poprzez pomnożenie kwoty kosztów wytworzenia ww. energii w rachunku miesięcznym przez wskaźnik udziału ceny sprzedaży l kWh energii w łącznej cenie sprzedaży l kWh energii i l kWh określonej
Czy ewidencja przebiegu pojazdów jest konieczna, aby zaliczyć koszty związane z wydzierżawionymi samochodami do kosztów uzyskania przychodów?
Prowadzimy spółkę akcyjną. Posiadamy pawilon handlowy ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany. W bieżącym roku zakupiliśmy prawo własności gruntu, na którym stoi wspomniany pawilon, wraz ze służebnością za kwotę 30 000 brutto. Czy VAT od tej kwoty podlega odliczeniu? Kiedy ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych?
Spółka w 1989 r. w wyniku wspólnej inwestycji wprowadziła do swojej ewidencji środków trwałych budynek produkcyjny. W procesie uwłaszczeniowym w 1995 r. budynek ten decyzją wojewody stał się własnością właściciela gruntu innego niż spółka. Następnie w 1998 r. przedsiębiorstwo właściciela nieruchomości ogłosiło upadłość. Spółka zgłosiła do syndyka masy upadłości wierzytelność odpowiadającą kwocie poniesionych
Czy dla samochodów osobowych wynajętych w ramach usług zarządzania flotą lub wynajmu długoterminowego należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
Pytanie nr 1 dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w kwestii rozliczenia przychodów i kosztów podatkowych na przełomie lat 2004/2005 przy sprzedaży energii cieplnej.Pytanie nr 2 dotyczy podatku od towarów i usług - w sprawie umieszczania na fakturach za dostawę energii cieplnej terminu płatności oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.
Czy od samochodów "DEMO" w okresie ich eksploatacji Spółka może naliczać amortyzację i czy stanowi ona koszt uzyskania przychodów?
Kiedy powstaje przychód należny w przypadku sprzedaży energii cieplnej ?
dotyczy sposobu prowadzenia dokumentacji podatkowej dla operatorów telewizji kablowej od dnia 1 stycznia 2005 roku.
Określenie momentu zaliczenia do przychodów zwrotu podatku akcyzowego od energii elektrycznej będącej przedmiotem dostaw wewnątrzwspólnotowych.
Poprawność wykazania przychodów za sprzedaży esportowanego towaru na który to przychód składają się dwa elementy wykazane w dwóch fakturach, a ryzyko oszacowania wartości przychodu według ceny rynkowej na podstawie art. 14 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.
Po przeczytaniu artykułu w „MONITORZE księgowego” pod tytułem „Jakie wydatki związane z zakupem i eksploatacją samochodu...” nasunęły mi się pytania: czy należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, czy nadal obowiązuje wzór określony w rozporządzeniu MF? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.
Proszę o odpowiedź, jaki kurs waluty i z jakiego dnia należy przyjąć dla eksportu towarów z punktu widzenia VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, a jaki uwzględniamy w bilansie (rachunkowo)? Czy przyjmujemy jeden kurs zgodny z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, to znaczy art. 12 ust. 3, art. 12 ust. 3b?
Czy premia amortyzacyjna ma zastosowanie do maszyny zakupionej w październiku 2003 r., która jest używana sezonowo, tj. w marcu i kwietniu? Czy premię taką stosuje się w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania, czy w następnym? Jakie poza tym znaczenie ma fakt, że środek trwały został zakupiony na raty?
Zakupiłem za 22 000 zł plus VAT używany samochód ciężarowy. Na zakup zaciągnąłem kredyt bankowy, na którego zabezpieczenie musiałem przewłaszczyć na bank zakupiony samochód. Czy w związku z przewłaszczeniem zakupiony samochód stanowi mój środek trwały i czy mogę dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych? W umowie o przewłaszczenie została ustalona wartość przewłaszczonego samochodu oraz sposób jego
27 lutego 2003 r. spółka zakupiła nowy samochód osobowy i od tego dnia był on używany do celów związanych z działalnością gospodarczą. Ponieważ przewidywano okres jego używania dłuższy niż rok, samochód został wpisany do ewidencji środków trwałych i dokonywano od niego odpisów amortyzacyjnych. Jego wartość początkowa została ustalona według ceny nabycia w wysokości 50 000 zł i od tej wartości są dokonywane