zapomoga
Interpretacja
29.04.2024 Podatki

Ustalenie, czy uzyskane na podstawie art. 15gga ustawy o COVID-19 dofinansowanie stanowi przychód podatkowy oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wynagrodzenia pracowników pokrytych tym dofinansowaniem.

W trakcie aktualizacji

W zasadzie każdy z oferowanych benefitów stanowi dla pracowników opodatkowany i oskładkowany przychód ze stosunku pracy. Jednak po spełnieniu określonych warunków istnieje możliwość zaoszczędzenia na ww. należnościach publicznoprawnych od przekazanych świadczeń. W przypadku wątpliwości w kwestii dopuszczalności wyłączenia danego świadczenia z podstawy wymiaru podatku i składek ZUS rekomendujemy, aby

Interpretacja
20.05.2022 Podatki

Z uwagi na to, że zapomoga została wypłacona z innego źródła niż z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, to korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do wysokości 10 000 zł.

Interpretacja
06.07.2021 Podatki

Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem zapomogi; Wysokość kwoty zastosowanego zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja
07.07.2016 Podatki

Czy prawidłowo zostało zastosowane zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych do zapomóg z Funduszu Zdrowotnego Nauczycieli na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy jednak należało pobrać zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
25.05.2016 Podatki

Czy - z uwagi na treść art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012, poz. 361) - na Wnioskodawcy będącym płatnikiem podatku dochodowego ciążył obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy w związku z wypłaceniem pracownikowi-podatnikowi bezzwrotnej zapomogi losowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w związku z długotrwałym leczeniem

Interpretacja
26.02.2015 Podatki

Otrzymana przez Wnioskodawcę zapomoga na leczenie ortodontyczne dziecka nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy.

Interpretacja
17.11.2014 Podatki

Czy dochody uzyskiwane przez Fundację w zakresie, w jakim są one przeznaczane na sfinansowanie stypendium socjalnego, stypendium naukowego i stypendium doktoranckiego oraz zapomogi, przyznawanych w ramach Programu, są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych?

Porada
02.04.2011 Podatki Kadry i płace

Pracownica, która pracuje w naszej firmie od 4 miesięcy, zwróciła się z prośbą o pomoc finansową z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) w celu sfinansowania płatnej operacji, której wykonanie pomoże jej wrócić do zdrowia. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ. Czy w zaistniałych okolicznościach możemy udzielić pracownicy pomocy finansowej z ZFŚS?

Interpretacja
11.02.2010 Podatki

Czy dokonując wypłaty świadczeń, tj. zapomóg zdrowotnych można zastosować zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 26 obejmujące zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79 ustawy?

Interpretacja
15.11.2005 Podatki

Czy bezzwrotna zapomoga w wysokości 1.000 zł wypłacona pracownikowi w związku z przewlekłą chorobą dziecka korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Interpretacja
07.06.2004 Podatki

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym zapomogi wypłacane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z funduszu utworzonego ze składek członkowskich, przyznane w związku z długotrwałą chorobą (poświadczoną zaświadczeniem lekarskim) ?