Porady i artykuły

Artykuł
13.04.2018 Kadry i płace

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy i pragmatyki służbowe nie wyłączają możliwości zatrudniania urzędników państwowych w sobotę. Praca w tym dniu może odbywać się z tytułu rozkładu czasu pracy obowiązującego daną komórkę czy pracownika. Najczęściej jednak praca w sobotę wynika z potrzeby realizacji zadań służbowych w godzinach nadliczbowych.

Artykuł
26.05.2017 Kadry i płace

Pracownikowi samorządowemu świadczącemu na polecenie przełożonego pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy należy udzielić, w terminie z nim uzgodnionym, dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, w którym taką pracę wykonywał. W tym zakresie funkcjonuje też inne stanowisko, zgodnie z którym wymiar czasu wolnego za pracę w tym dniu powinien odpowiadać

Porada
22.08.2010 Kadry i płace

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

Porada
13.03.2005 Kadry i płace

Przepisy dotyczące pracowników samorządowych nie określają, jak należy rozumieć pojęcie tygodnia pracy. Czy w takiej sytuacji, na potrzeby rozliczenia czasu pracy tych pracowników, tydzień należy traktować jako siedem dni od poniedziałku do niedzieli? Czy można w regulaminie pracy ustalić, od którego dnia rozpocznie się tydzień, w czasie którego ma zostać rozliczony 40-godzinny czas pracy?

Porada
29.07.2004 Kadry i płace

Zajmuję się sprawami kadrowymi w urzędzie gminy. Czy takim pracownikom, jak naczelnik wydziału, zastępca naczelnika wydziału i kierownik referatu przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych? Czy stosuje się do nich przepis Kodeksu pracy dotyczący pracy w godzinach nadliczbowych pracowników zarządzających zakładem pracy i kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Zajmuję się sprawami kadrowymi w urzędzie gminy. W związku z przygotowaniami do wizyty zagranicznej nasz wójt pracował 6 godzin w sobotę 19 czerwca. W Kodeksie pracy znajduje się przepis uprawniający pracownika do otrzymania dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy w związku z tym należy się mu dzień wolny w zamian za tę pracę?