Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym będą pracować po 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która 10 czerwca 2014 r. została uchwalona przez Sejm i 12 czerwca br. przyjęta przez Senat.
Przyjęcie jako standardowej 8-godzinnej normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym jest niezgodne z konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2013 r., sygn. akt K 17/11).
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 2-17.12.2010 r.
Od 2 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady wykorzystywania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Zwolnienie będzie mogło być udzielane w wymiarze godzinowym. Jak mamy ustalić liczbę godzin opieki na dziecko dla pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Czy do przeliczeń należy przyjmować jego dobową normę czasu pracy? Czy udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym będzie musiało odpowiadać
Chcemy zatrudnić osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności na stanowisku instalator-konserwator. W dni wolne pracownicy na tych stanowiskach pełnią dyżury telefoniczne w domu. Czy na wniosek pracownika i za zgodą lekarza możemy zlecić takiej osobie dyżury na telefon?
Jak po zmianie przepisów pracownikowi niepełnosprawnemu należy przeliczać zaległy urlop wypoczynkowy
Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie mu od 29 września 2014 r. 7 dni zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Posiada orzeczenie lekarskie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przed zmianą przepisów dotyczących czasu pracy osób niepełnosprawnych (tj. przed 10 lipca 2014 r.) pracował po 8 godzin dziennie. Teraz, po zmianie przepisów, pracuje po 7 godz. dziennie. Twierdzi,
Od 10 lipca 2014 r. czas pracy pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, zamiast odpowiednio 8 godzin i 40 godzin. Obniżenie wymiaru czasu pracy tych osób niepełnosprawnych nie może spowodować obniżenia wysokości ich wynagrodzenia.
Jeden z naszych pracowników przedłożył do kadr orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Postanowiliśmy go w związku z tym skierować na badania okresowe, mimo że ma ciągle ważne badania lekarskie. Pracownik odmówił jednak poddania się ponownym badaniom oświadczając, że poprzednie zaświadczenie o zdolności do pracy jest aktualne
Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą
Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?
W prowadzonej przeze mnie firmie zatrudniam pracowników niepełnosprawnych. Większość z nich pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Od ilu godzin mam liczyć część ich etatu - od 7 czy od 8 godzin?