W prowadzonej działalności zdarza mi się składać korekty deklaracji. Załączam do nich uzasadnienie, w którym opisuję przyczyny korekty. Wpłacam też zaległy podatek i należne odsetki. Czy z korektą powinnam składać zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal)?
Płatnicy, którzy popełnili błędy przy wypełnianiu deklaracji PIT-11 i PIT-40, mogą skorzystać z prawa do skorygowania tych formularzy. Korektę wraz z ewentualnym uzasadnieniem przyczyn, dla których powstała (na formularzu ORD-ZU), należy przekazać urzędowi skarbowemu w formie dokumentu papierowego lub elektronicznie, co do zasady, wykorzystując podpis certyfikowany.
Parlament zmienił Kodeks karny skarbowy, zaostrzając przepisy w sposób niekorzystny dla podatników. W kilku najbliższych artykułach przedstawimy najważniejsze zmiany, które wejdą pod koniec 2005 r.
Czy rzeczywiście za skorygowanie deklaracji VAT-7 grożą podatnikowi sankcje karne skarbowe, jeśli nie wyrazi czynnego żalu i nie zapłaci uszczuplonego podatku?
Mam zamiar skorzystać z instytucji czynnego żalu i proszę o odpowiedź, czy do podania w tej sprawie powinienem dołączyć opłatę skarbową? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Praktyka organów podatkowych polegająca na odebraniu podatnikowi prawa do „czynnego żalu”, w sytuacji gdy podatnik nie złożył deklaracji podatkowej w terminie, nie ma uzasadnienia w przepisach. Taka praktyka jest sprzeczna z prawem i stanowi przykład stosowania prawa z pozycji silniejszego.