Korekta paragonu oraz prawo do wystawienia do paragonu bez NIP nabywcy, faktury zawierającej ten NIP.
Możliwość pomniejszenia obrotu oraz kwot podatku należnego w związku z udzieleniem bonifikat, na podstawie opisanej dokumentacji.
Podatnik może skorygować błędnie zastosowaną stawkę podatku (23%) na prawidłową stawkę obniżoną (8%) niezależnie od tego, czy sprzedaż była udokumentowana paragonem czy fakturą. TSUE uznał, że organ podatkowy może odmówić zwrotu nadpłaty tylko wtedy, gdy wykaże, że nienależny VAT zapłacony przez podatnika został całkowicie „zneutralizowany” – wyrok TSUE z 21 marca 2024 r. w sprawie C-606/22.
Ustalenie, czy w przypadku przechowywania przez Wnioskodawcę Faktur VAT, Uproszczonych Faktur VAT, Paragonów i Biletów wyłącznie w formie elektronicznej (w formacie pdf) będzie Mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z zachowaniem wyłączeń wskazanych w art. 88 ustawy.
Prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w Dokumentach potwierdzających wydatki służbowe, jeśli Dokumenty te będą przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej.
Brak obowiązku zapłaty błędnie zarejestrowanych na kasie rejestrującej kwot podatku należnego.
Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – kalendarium wydarzeń 1 sierpnia–2 września 2022 r.
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 sierpnia do 2 września 2022 r. 3 sierpnia 2022 r. został opublikowany projekt zmiany przepisów dotyczących należności z tytułu podróży służbowych. Ma się zmienić nie tylko wysokość diet w podróżach krajowych, ale też wysokość diet i limity za nocleg w podróżach zagranicznych. Projekt zakłada podwyżkę diety z tytułu podróży służbowej
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.
możliwość wystawiania faktur zbiorczych do paragonów fiskalnych – biletów miesięcznych, które zawierają NIP nabywcy, a kwota pojedynczego biletu jest niższa niż 450 zł oraz możliwości wystawienia łącznej faktury VAT z NIP nabywcy do paragonów fiskalnych - biletów miesięcznych bez NIP nabywcy.
Możliwość wystawienia faktury zbiorczej do paragonów/biletów miesięcznych.
Prawo do wystawienia faktury nabywcy z tytułu wyświadczonej usługi parkingowej w oparciu o paragon oraz bilet wydany przez automat płatniczy lub parkometr (pytanie nr 1 wniosku).
Rozliczenie oraz udokumentowanie transakcji polegającej na wspólnym świadczeniu usług transportu kolejowego pasażerskiego w ramach jednej kompleksowej oferty pod nazwą Wspólny Bilet.
Ocena prawidłowości przyjętego sposobu ewidencjonowania sprzedaży (w różnych wariantach dystrybucji) biletów autokarowych, świadczeń dodatkowych oraz sprzedaży przekąsek na kasie rejestrującej znajdującej się w siedzibie Spółki, jak również wydania nabywcy paragonu fiskalnego.
W zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży biletów zakupionych bezpośrednio u kierowcy oraz przechowywania przez Pośrednika kopii faktur VAT wraz z paragonami w przypadku zakupu biletów ze strony internetowej.
Z uwagi na brak siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, Wnioskodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy rejestrującej. W konsekwencji, Wnioskodawca nie ma obowiązku prowadzenia sprzedaży biletów na rzecz pasażerów na linię autobusową obsługiwaną na trasie łączącej Polskę z Niemcami, przy użyciu kasy rejestrującej
w zakresie ewidencjonowania sprzedaży biletów za przewóz komunikacją samochodową w części dotyczącej sprzedaży usług własnych (I model sprzedaży pkt a) oraz II model sprzedaży)