Kalendarium wydarzeń styczeń 2024 r. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie, w którym MF określił tabelę norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2024 r. Stawki podane w tabeli zostały podwyższone w stosunku do 2023 r. Podwyżka podatków nie jest dobrą informacją dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej i płacących podatek według norm szacunkowych
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu na budowę domu oraz w odniesieniu do możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbytego mieszkania.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Należało z urzędu, dokonać zmiany pisemnej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego w imieniu Ministra Finansów, gdyż uznanie przez ten organ, m. in. że Przychodem Wnioskodawczyni z tytułu zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie wartość rynkowa tej nieruchomości, którą należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub
Czy udzielenie bonifikaty przy wykupie mieszkania od Spółdzielni jest przychodem podlegającym opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania objętego małżeńską wspólnotą majątkową w części przypadającej na Wnioskodawczynię nabytego w 2009 r. wydatkowany przez Nią na budowę domu posadowionego na działce męża nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych. Dochód ten będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania w Belgii.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości wydatkowanego na adaptację na cele mieszkalne budynku gospodarczego.
Czy można skorzystać ze zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania?
1. Czy lokal mieszkalny nabyty w sposób opisany w stanie faktycznym został zakupiony na rynku pierwotnym, czy wtórnym? 2. Czy w związku z zakupem tego lokalu przysługuje Wnioskodawcy i jego małżonce ulga odsetkowa, czy też nie? 3. Czy mimo wzięcia kolejnego kredytu - konsolidacyjnego, o którym mowa w stanie faktycznym, Wnioskodawca i jego małżonka mogą korzystać z ulgi odsetkowej?
Czy przeznaczenie środków finansowych uzyskanych z transakcji sprzedaży nieruchomości niezabudowanej i mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego sprzedanego we wrześniu 2013 r. można uznać za realizację własnych celów mieszkaniowych w ramach tzw. nowej ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania na budowę budynku mieszkalnego oraz spłatę kredytu.
zastosowanie 8% stawki podatku VAT dla sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z garażem posadowionym w budynku lub garażem wolnostojącym posadowionym na działce wraz z miejscem postojowym posadowionym na działce wraz z współwłasnością ogródków wraz z wieczystym użytkowaniem udziału w drodze dojazdowej
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Czy koszty pracy, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia o SSE, obejmują wszystkie wydatki (tj. pełne koszty, faktycznie ponoszone) jakie ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika? (stan faktyczny)
Czy koszty pracy, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia o SSE, obejmują wszystkie wydatki (tj. pełne koszty, faktycznie ponoszone) jakie ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika? (zdarzenie przyszłe)
Podatek od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w przypadku wpłaty przez nabywcę lokalu środków pieniężnych na otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy.
Czy nienależnie udzielona bonifikata w wysokości 12% wartości rynkowej ceny mieszkania może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy?
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaty pieniędzy otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Dokumentowanie tych wpłat.
Jeżeli całoroczny budynek letniskowy będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni tj. będzie spełniał funkcję mieszkalną (lokum, w którym koncentruje się życie rodzinne), to po spełnieniu wszystkich warunków określonych w ustawie przysługuje Wnioskodawczyni prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z realizowaną