Brak możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10b dla budynku i placu na dzień likwidacji działalności gospodarczej.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT budynku użytkowego w przypadku likwidacji działalności gospodarczej oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na remont tego budynku.
Przedłużająca się pandemia COVID-19 i nakładane w związku z tym ograniczenia w zakresie działalności powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się lub jest zmuszonych podjąć decyzję o likwidacji działalności. W tym materiale przedstawiamy, jak proces ten przebiega w księgach rachunkowych likwidowanej jednostki.
Sprzedaż udziałów w budynku mieszkalnym, które wykorzystywane były w działalności gospodarczej, nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, odpłatne zbycie udziałów w budynku mieszkalnym, należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy. W sytuacji odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę przed 1 stycznia 2024 r. wskazanych we
Opodatkowanie przychodów z tytułu najmu budynku użytkowego i lokal mieszkalnych po likwidacji działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym stawką 8,5% przychodu.
Korekta kosztów uzyskania przychodów po likwidacji działalności gospodarczej
Brak obowiązku wykazania w remanencie likwidacyjnym budynku wraz z nakładami inwestycyjnymi.
Sposób dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 w związku z likwidacją działalności.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ustawy o VAT w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz sposób jego opodatkowania.
Czy na gruncie zaprezentowanego stanu faktycznego, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż może on przychód z wynajmowanego budynku użytkowego opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?
Zwolnienie od podatku czynności wycofania budynku z działalności i przekazanie na własne cele osobiste.
brak obowiązku opodatkowania podatkiem VAT budynku w momencie likwidacji działalności przez osobę fizyczną
1. Czy sprzedaż powyższej nieruchomości mieszkalnej należy rozliczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też rozliczyć jako sprzedaż poza działalnością gospodarczą (sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne)?2. Czy w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości mieszkalnej nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, to czy podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym z uwagi na
Jeśli Wnioskodawca niezwłocznie po likwidacji działalności dokona sprzedaży wymienionych nieruchomości bez angażowania środków wykorzystywanych przez handlowców, sprzedaż ta będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, a Wnioskodawca z tytułu tej transakcji nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług.
skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej, lecz wycofanych z tej działalności.
sposobu sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji prowadzonej jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej
Wnioskodawca - Starostwo Powiatowe zwraca się z prośbą o interpretację podatkową w zakresie płatności podatku dochodowego od osób prawnych wskazanego w bilansie likwidacyjnym sporządzonym przez SP ZOZ w likwidacji przez następcę prawnego Wnioskodawcę - Starostwo Powiatowe.
Czy w przypadku rozwiązania Spółki powstanie obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 w zakresie przedmiotowego budynku, a w konsekwencji także od prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynek jest posadowiony, czy wyłącznie obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy od nakładów na ulepszenie budynku?
obowiązek rozliczania podatku w związku z likwidacją indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz wniesieniem budynku do spółki jawnej
Wnioskodawca - Starostwo Powiatowe zwraca się z prośbą o interpretację podatkową w zakresie płatności podatku dochodowego od osób prawnych wskazanego w bilansie likwidacyjnym sporządzonym przez SP ZOZ w likwidacji przez następcę prawnego Wnioskodawcę - Starostwo Powiatowe.
Jak ma Wnioskodawca rozliczyć zobowiązanie podatkowe za budynek, który pozostał po zaprzestaniu działalności gospodarczej?