Obowiązki płatnika - skutki podatkowe umorzenia kredytów zabezpieczonych hipotecznie.
Możliwość skorzystania z zaniechanie poboru podatku dochodowego w związku z umorzeniem części kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe i na refinansowanie poniesionych kosztów i kosztów prowizji za udzielenie kredytu.
Czy w przypadku zbycia na rzecz Funduszu sekurytyzacyjnego przedawnionej wierzytelności z tytułu Kredytu hipotecznego zabezpieczonej hipoteką, która to hipoteka pozwala dalej skutecznie egzekwować tę wierzytelność do wartości zabezpieczonego majątku, Bank będzie mógł na podstawie art. 15 ust. 1h pkt 2 updop zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę ze zbycia tej wierzytelności stanowiącą różnicę
Jakie są skutki podatkowe spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku?
ustalenie, czy wydatki związane ze spłatą zobowiązań hipotecznych, które były zapłacone przed oddaniem środków trwałych do użytkowania można zaliczyć do ceny nabycia nieruchomości, stanowiącej podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16g ust. 3 updop, z uwzględnieniem art. 16c pkt 1 updop (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Czy w wariancie pierwszym - w przypadku, gdy Spółka sprzedała wierzytelność kosztem podatkowym z tytułu jej sprzedaży będzie wartość nominalna wierzytelności? Czy w wariancie pierwszym - w przypadku, gdy Spółka sprzedała wierzytelność - strata na sprzedaży tej wierzytelności stanowi koszt uzyskania przychodów?
1. Czy w wariancie drugim - w przypadku, gdy Spółka zdecyduje się na utworzenie rezerwy i dalszą windykację komorniczą - utworzona rezerwa może być zaliczona przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów? 2. Czy w wariancie drugim - w przypadku, gdy Spółka zdecyduje się na utworzenie rezerwy i dalszą windykację komorniczą, lecz windykacja ta nie przyniesie rezultatów - wierzytelność ta może zostać trwale
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku wierzytelności głównej zabezpieczonej poręczeniem, hipoteką (w tym na nieruchomości osoby trzeciej), zastawem lub wekslem, odpisanie takiej wierzytelności jako nieściągalnej zgodnie z art.16 ust.1 pkt 25 lit.b UPDOP i zaliczenie jej do kosztów uzyskania przychodów nastąpić może dopiero w przypadku udokumentowania nieściągalności
Możliwość pomniejszenia dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w 2012 r. w drodze darowizny o kredyty i inne zobowiązania ciążące na nieruchomości a także o wysokość wycenionej przez wnioskodawcę służebności osobistej ustanowionej na rzecz rodziców. Możliwość uwzględnienia wśród wydatków na własne cele mieszkaniowe wydatków poniesionych na budowę, adaptację i wykończenie budynku mieszkalnego
Przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w części przypadającej na Wnioskodawcę przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2005 r. i kredytu zaciągniętego w 2007 r. podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wydatków poniesionych na cele wymienione w art. 21 ust. 25 i na spłatę kredytu zaciągniętego przez osoby trzecie.
Należy stwierdzić, iż przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wartość nieruchomości może być pomniejszona o wartość hipoteki, którą obciążona jest nieruchomość.
Określenie stawki podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku ustanowienia hipoteki.
Ustanowienie hipoteki łącznej na zabezpieczenie kilku wierzytelności jednego wierzyciela.
PCC - w zakresie podwyższenia wkładu w Spółce oraz przejęcia długu przez Spółkę
Czy w związku z wykonywaną działalnością podatnik ma prawo zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej wydatki poniesione w związku z otrzymaniem kredytu pod hipotekę domu jako osoba prywatna, przeznaczając te środki na dokończenie inwestycji nowowybudowanego budynku handlowo-usługowego, który zostanie przeznaczony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod wynajem ?
Dotyczy kwalifikacji zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów - wydatków z tytułu spłaty hipoteki oraz planowanego remontu kamienicy i przylegającego do niej podwórza.
W poprzednich numerach „MONITORA księgowego” omówiono przyjmowane przez bank formy zabezpieczenia kredytu w postaci przewłaszczenia na zabezpieczenie, zastawu, weksla własnego in blanco oraz poręczenia wekslowego. W tym numerze przedstawiamy pozostałe formy zabezpieczenia stosowane przez banki, tj. hipotekę, poręczenie i kaucję pieniężną.