W związku z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce na południu i zachodzie Polski we wrześniu 2024 r., pracownicy zyskali dodatkowe uprawnienia pracownicze, takie jak np. prawo do dodatkowych dni urlopu na żądanie czy 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Poszkodowani w wyniku powodzi pracodawcy mogą natomiast liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa, np. w formie dofinansowania do
Zwolnienie z opodatkowania stypendium aktywizacyjnego przyznawanego osobom bezrobotnym i poszukującym pracy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dla otrzymanego dofinansowania z Urzędu Pracy oraz możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych z dotacji wraz z określeniem sposobu ich ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Wzrost przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia do ustalenia 60% minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców i podwyżka kwoty bazowej dla nauczycieli, to niektóre zmiany, które wprowadziła ustawa budżetowa na 2012 r. Mimo że ustawa weszła w życie 15 marca 2012 r., obowiązuje z mocą wsteczną od 1 stycznia br.
Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciąża płatnika składek. Płatnik zobowiązany jest do ich opłacania za tych ubezpieczonych, którzy z danego tytułu podlegają równocześnie obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, i nie ukończyli 55 lat (w przypadku kobiet) albo 60 lat (w przypadku mężczyzn). Jednak zdarzają się inne sytuacje, w których
Czy otrzymane przez około 10 uczestników projektu (osoby bezrobotne) stypendia stażowe finansowane ze środków Funduszu Pracy w ramach wkładu własnego do powyższego projektu stanowią przychód korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym na Wnioskodawcy ciążą obowiązki płatnika?
Czy dotacja dla bezrobotnego opodatkowana jest w przypadku nabycia przez niego składników majątku niezaliczonych do środków trwałych?
Czy dotacja dla bezrobotnego opodatkowana jest w przypadku nabycia przez niego składników majątku niezaliczonych do środków trwałych?
Od 6 maja br. chcielibyśmy zatrudnić nowego pracownika na umowę o pracę na czas określony (od 6 maja br. do 31 sierpnia 2014 r.). Osoba ta jest od 2 miesięcy bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy), a 6 maja ukończy 50 lat. Słyszeliśmy, że w przypadku zatrudnienia takiej osoby przysługuje nam zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tego pracownika
Jakie są skutki podatkowe postawienia przez organ zatrudnienia do dyspozycji bezrobotnego świadczenia z Funduszu pracy, które to świadczenie nie zostało przez bezrobotnego pobrane i równocześnie świadczenie to jest nienależne?
Czy Wnioskodawca dokonujący wypłaty, na podstawie umowy zawartej z bezrobotnym w ramach programu specjalnego, jednorazowego wsparcia pomostowego na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, będącego specyficznym elementem wspierającym zatrudnienie, obowiązany jest do sporządzania i przekazywania podatnikowi oraz organowi podatkowemu informacji PIT-8C o wypłaconym świadczeniu?
Skoro środki otrzymane jednorazowo przez Wnioskodawcę w 2011 r. z Urzędu Pracy zostały przyznane Wnioskodawcy jako bezrobotnemu na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to środki te są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wydatki sfinansowane tymi środkami, poniesione na zakup wyposażenia
Czy podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup wyposażenia i materiałów, sfinansowanych ze środków przyznanych przez Urząd Pracy?
Skutki podatkowe postawienia przez organ zatrudnienia do dyspozycji bezrobotnego świadczenia z Funduszu Pracy oraz wynikających z tego tytułu obowiązków płatnika.
Czy od niepodjętego przez osobę bezrobotną świadczenia należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy?
Czy (w jaki sposób) w zeznaniu podatkowym za 2009r. należało wykazać dochodu z tytułu zasiłku dla bezrobotnych osiągniętego w Irlandii oraz z tytułu zasiłku transferowanego otrzymanego w Polsce?
Opodatkowanie stypendiów wypłacanych osobom bezrobotnym oraz opodatkowanie wynagrodzeń finansowanych ze środków unijnych.
Jakie są skutki podatkowe nie odebrania przez bezrobotnego postawionego mu do dyspozycji przez organ zatrudnienia świadczenia z Funduszu Pracy?
Jaką informację o dochodach powinna otrzymać z Powiatowego Urzędu Pracy osoba, która zachowała prawo do zasiłku dla bezrobotnych nabytego w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, a w Polsce wypłacono jej zasiłek transferowy?
Czy należy wykonać dyspozycje art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadkach, gdy osoba bezrobotna: nie podjęła należnych świadczeń z Funduszu Pracy, świadczenia należne w roku podatkowym 2008 podjęła w roku podatkowym 2009 (kiedy należy sporządzić informację określoną w art. 39 ww. ustawy), podjęła świadczenia wypłacane z Funduszu Pracy zwolnione od podatku?
Czy należy wykonać dyspozycje art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadkach, gdy osoba poszukująca pracy nie pozostająca w zatrudnieniu podjęła świadczenia zwolnione od podatku wypłacone z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
Czy należy wykonać dyspozycje art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadkach, gdy osoba bezrobotna podjęła świadczenia wypłacone z Europejskiego Funduszu Społecznego?
Czy postawienie do dyspozycji bezrobotnego świadczenia wypłaconego z Funduszu Pracy przez organ zatrudnienia ale jego niedobranie spowoduje u płatnika obowiązek wykazania tego przychodu w informacji PIT-11?