W wyniku nowelizacji przepisów od 21 marca 2023 r. wprowadzono dodatkową część E akt osobowych pracownika, która ma zawierać informacje o przeprowadzonej kontroli trzeźwości pracownika. Poza tym od 7 kwietnia 2023 r. w części B akt osobowych należy gromadzić dokumenty dotyczące pracy w trybie zdalnym.
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może podjąć decyzję o digitalizacji dokumentacji pracowniczej, czyli o zmianie formy prowadzenia z papierowej na elektroniczną. Proces ten obejmuje wykonanie odwzorowania cyfrowego dotychczasowych papierowych egzemplarzy dokumentów, opatrzenie ich wymaganymi podpisami lub pieczęciami elektronicznymi oraz umieszczenie w specjalnie przygotowanym do tego systemie informatycznym
W przypadku gdy pracodawca zawrze kolejną umowę o pracę bezpośrednio po zakończonej umowie o pracę zawartej przed 1 stycznia 2019 r. i trwającej w 2019 r., musi założyć dla pracownika nowe akta osobowe. Żeby został zwolniony z takiego obowiązku, musi być co najmniej 1 dzień przerwy między tymi umowami o pracę. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi przesłanej
Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy nakładające nowy obowiązek informacyjny na pracodawcę. W przypadku rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy musi on poinformować pracownika o okresie przechowywania jego dokumentacji pracowniczej, możliwości jej odbioru oraz jej zniszczeniu w razie nieodebrania. Informację tę pracodawca przekazuje pracownikom, których umowa o pracę została
Akta osobowe pracowników dzielimy od 1 stycznia 2019 r. na cztery części: A, B, C i D. W części A należy przechowywać dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie, w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia, a w części C - dokumenty w zakresie ustania stosunku pracy. Natomiast w nowej części D akt osobowych należy składać dokumenty dotyczące ponoszenia
Obowiązkiem pracodawcy jest założenie i prowadzenie odrębnie dla każdego pracownika akt osobowych, będących częścią dokumentacji pracowniczej. Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe powinny się składać z 4 części: A, B, C i D, a nie - tak jak dotychczas - tylko z 3 części. Jednak nowe zasady prowadzenia akt osobowych stosujemy jedynie do pracowników, którzy zostali zatrudnieni od
Pracodawca ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej przez okres zatrudnienia pracownika, a także po zakończeniu stosunku pracy. Od 1 stycznia 2019 r. okres przechowywania dokumentacji został skrócony do 10 lat. Jednak w niektórych sytuacjach nadal wynosi 50 lat.
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy muszą prowadzić akta osobowe składające się z czterech części: A, B, C i D. Każda z nich może zostać podzielona na mniejsze części, tak aby można było przechowywać w nich oświadczenia lub dokumenty powiązane ze sobą tematycznie.
W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą mogli prowadzić dokumentację pracowniczą w postaci papierowej lub elektronicznej. Będą też mogli zmieniać jej postać - z papierowej na elektroniczną i odwrotnie. O zmianie pracodawca będzie zobowiązany poinformować pracowników i wydać im poprzednią wersję dokumentacji - jeśli wyrażą taką chęć.
Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2019 r. pracodawca będzie miał wybór, czy gromadzić dokumenty związane ze stosunkiem pracy i akta osobowe w formie papierowej czy elektronicznej. Ponadto obowiązek ich archiwizacji zostanie skrócony z 50 do 10 lat, ale nie w przypadku wszystkich pracowników. Dlatego pracodawca będzie miał obowiązek przekazywania raportów informacyjnych do ZUS, jeśli będzie chciał
Wręczyliśmy pracownikowi karę upomnienia za opuszczenie stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Pracownik odwołał się od kary i w tej sytuacji postanowiliśmy zamienić upomnienie na tzw. uwagę służbową jako łagodniejszą karę. Czy tę uwagę służbową można przechowywać w aktach osobowych pracownika i kiedy ewentualnie ją usunąć?
Chcemy w naszej firmie prowadzić akta osobowe w formie elektronicznej. Ułatwi to pracę naszym służbom kadrowym. Czy możemy prowadzić akta osobowe w taki sposób?
Zatrudnione przeze mnie osoby korzystają z przywilejów z tytułu macierzyństwa, dodatków na dzieci itp. Czy jako pracodawca mam prawo żądać od pracownika danych bądź dokumentów uwiarygodniających stan rodzinny, np. związanych ze zmianą stanu cywilnego, urodzeniem dziecka, zgonem rodzica i umieszczać je w jego aktach osobowych?
Pracodawca, który zatrudnia chociażby jednego pracownika, musi sporządzić i prowadzić dokumentację pracowniczą. Wiele z tych dokumentów ma określoną przepisami formę, zgodnie z którą pracodawca musi je sporządzać lub wypełniać. Pozostałe dokumenty pracownicze pracodawca musi stworzyć we własnym zakresie.