Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej
Opodatkowanie zryczałtowanym 18% podatkiem dochodowym należności wypłacanych ławnikom, biegłym, mediatorom, kuratorom adwokatom, tłumaczom.
Opodatkowanie zryczałtowanym 18% podatkiem dochodowym należności wypłacanych ławnikom, biegłym, mediatorom, kuratorom adwokatom, tłumaczom.
Jak należy postąpić z fakturami VAT wystawionymi do dnia 31 października 2008r., w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy?
1) Czy sumy należności wypłacanych przez sąd biegłym, kuratorom, adwokatom z tytułu czynności wykonywanych na rzecz sądu można uznać za określone w umowach w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2) Czy sumy należności wypłacanych przez sąd biegłym, kuratorom, adwokatom z tytułu czynności wykonywanych na rzecz sądu (w różnych sprawach sądowych) można uznać
czy prawidłowym jest zastosowanie do rozliczenia wynagrodzeń biegłych sądowych, ławników czy też adwokatów wykonujących czynności z urzędu na podstawie art. 30 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r.?
czy prawidłowym jest zastosowanie do rozliczenia wynagrodzeń osobom wykonującym czynności z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 30 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r.?
Czy Sąd jako płatnik, będąc w posiadaniu faktury VAT wystawionej przez adwokata, radcę prawnego lub biegłego powinien potrącać podatek dochodowy od osób fizycznych, od wartości netto określonej w fakturze, czy też przyjąć za podstawę obliczenia podatku wynagrodzenie określone w postanowieniu sądu?