Coraz więcej biur rachunkowych zajmuje się obsługą podatników osiągających przychody z najmu nieruchomości poza działalnością gospodarczą. Wynajmujący chcą nie tylko dowiedzieć się, jakich obowiązków informacyjnych muszą dopełnić w związku z planowanym najmem, jaka forma opodatkowania uzyskiwanych przychodów będzie dla nich najkorzystniejsza, ale również skorzystać z pomocy biura w bieżącym rozliczaniu
Odprawy pracownicze wypłacane na podstawie układu zbiorowego pracy nie korzystają ze zwolnienia z PIT - wyrok NSA z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 881/17.
Wielu pracodawców przekazuje swoim pracownikom z okazji Dnia Dziecka różne świadczenia. Mogą być one finansowane ze środków obrotowych firmy albo z ZFŚS. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd najpopularniejszych świadczeń przekazywanych pracownikom z tej okazji z wyjaśnieniem, kiedy ich wartość należy doliczać do przychodów pracownika, czy zawsze są dla pracodawcy kosztem oraz czy należy od nich odprowadzić
PROBLEM Nasza firma, po kontroli ZUS dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek za lata 2017-2018, z własnych środków zapłaciła w całości zaległe składki ZUS za obecnych pracowników. Czy wartość składek (w części, która powinna być finansowana przez pracowników) stanowi przychód tych osób podlegający oskładkowaniu?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.
Czy opłata z tytułu udziału w konferencji (opłaty konferencyjnej) stanowi przychód doktoranta i podlega opodatkowaniu?
Opodatkowanie odszkodowania wypłaconego przez Gminę Miasto za niedostarczenie lokalu socjalnego.
Skutki podatkowe otrzymania świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Zwolnienie z opodatkowania odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty nabycia odziedziczonego w spadku udziału.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Opodatkowanie odszkodowania wypłaconego przez Gminę Miasto za niedostarczenie lokalu socjalnego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconej rekompensaty.
1. Czy kwoty odszkodowania jednorazowego i przyznawanych co miesiąc powinny być objęte podatkiem dochodowym? 2. Jeśli tak, czy koszty prowizji kancelarii prawniczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu na budowę domu oraz w odniesieniu do możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbytego mieszkania.
Czy na Wnioskodawczyni spoczywa obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży ½ części nieruchomości, nabytej w drodze spadku po zmarłym mężu przed upływem 5 lat pomimo, że do jej nabycia wspólnie z mężem doszło w dniu 21 czerwca 1995 r. na zasadach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, a od śmierci męża upłynęło wiele lat?
1. Czy od sprzedaży nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym nabytej częściowo w drodze spadku po zmarłym mężu należy zapłacić podatek dochodowy? 2. Czy w związku ze zbyciem ww. nieruchomości Wnioskodawczyni jest zobowiązana złożyć zeznanie PIT-39?
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego oraz garażu, które zostały nabyte w 2005 r. jako wspólność małżeńska, a następnie sprzedane w 2015 r. (po śmierci męża) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Do jakiego źródła przychodów powinna zostać zaliczona kwota odsetek, którą ma otrzymać Wnioskodawca? Czy otrzymana w przyszłości przez Wnioskodawcę kwota odsetek z tytułu spóźnionej wypłaty odszkodowania stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w związku z upływem 5 lat podatkowych od czasu otwarcia spadku po matce nie jest należny podatek dochodowy z tytułu sprzedaży gospodarstwa?Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziałów w gospodarstwie rolnym po ojcu zmarłym w 2014 r. będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Opodatkowanie uczestnictwa w sympozjum dla pracowników i zaproszonych gości.
Jeżeli Wnioskodawczyni dokona sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w 2012 r. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie i w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatkuje cały uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych udziałów w nieruchomości przychód na cele mieszkaniowe, o których mowa w art