Porady i artykuły

Artykuł aktualny
28.12.2022 Kadry i płace

Pracodawca, który przeprowadza w zakładzie pracy zwolnienia grupowe, powinien zachować specjalną procedurę, zanim przystąpi do rozwiązywania umów o pracę.

Artykuł aktualny
12.07.2021 Kadry i płace

Rozwiązanie umowy o pracę powoduje zakończenie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Może ono nastąpić z upływem okresu trwania umowy o pracę, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Do zakończenia stosunku pracy może też dojść w przypadku jego wygaśnięcia.

Artykuł nieaktualny

Epidemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na kondycję finansową znacznej części polskich pracodawców. Mimo to wiele podmiotów zatrudniających nadal oferuje swoim pracownikom świadczenia (bonusy) pozapłacowe. Spora część tych świadczeń ma na celu przede wszystkim zadbać o stan zdrowia pracowników oraz zminimalizować ryzyko transmisji koronawirusa na terenie zakładu pracy. W konsekwencji zniwelowanie niepożądanych

Artykuł

Pracodawca, który zwalnia pracownika, musi się z nim rozliczyć. Przede wszystkim powinien zapłacić mu należne wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy, ale także musi wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop, jeżeli pracownik nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mają także inne obowiązki związane ze zwolnieniem pracownika z pracy.

Porada

Czy w dokumentach kadrowych, np. w umowie o pracę, w świadectwie pracy, w wypowiedzeniu umowy o pracę, w umowie zlecenia lub w umowie o dzieło, należy zamieszczać komparycję? Dotychczas nie we wszystkich wymienionych dokumentach to robiłam, ale dowiedziałam się, że moje postępowanie było nieprawidłowe.

Porada
22.11.2008 Kadry i płace

Pracownikowi przysługiwał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Został on skrócony do 1 miesiąca, a umowa ulegnie rozwiązaniu 30 listopada 2008 r. Za 2 miesiące wypłacimy pracownikowi odszkodowanie z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia. Jak mamy wypełnić ust. 4 pkt 6 świadectwa pracy dotyczący skróconego okresu wypowiedzenia?

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Dwa lata temu wypowiedziałem umowę o pracę na czas nieokreślony jednemu z pracowników, ale obecnie sąd przywrócił go do pracy. Czy w związku z tym muszę przyjąć go na wcześniejszych warunkach, czy powinniśmy zawrzeć nową umowę o pracę? Co zrobić z dotychczasowym świadectwem pracy, czy powinno zostać anulowane? Jak wystawić takiemu pracownikowi świadectwo pracy w razie ponownego zwolnienia, czy uwzględnia