Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Od 1 stycznia 2017 r. w świadectwie pracy są odrębne rubryki, w których trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim i urlopie rodzicielskim. Ponadto należy wskazać dane o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, jeżeli obniżył wymiar etatu w czasie, kiedy był uprawniony do urlopu wychowawczego. To najważniejsze zmiany, jakie dotyczą wypełniania świadectwa pracy.
Od 1 stycznia 2017 r. świadectwo pracy zawiera specjalne rubryki, w których należy zamieścić informacje o wykorzystanym urlopie ojcowskim, rodzicielskim i okresach ochrony, jaka przysługuje pracownikom uprawnionym do urlopu wychowawczego, którzy skorzystali z obniżonego wymiaru czasu pracy. To najważniejsze zmiany dotyczące wypełniania świadectw pracy.
Obecnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują urlopu tacierzyńskiego. Najczęściej jednak urlopem tacierzyńskim jest nazywany urlop macierzyński lub urlop rodzicielski, z którego korzysta pracownik-ojciec dziecka.
Najczęściej popełnianym błędem podczas wypełniania świadectwa pracy jest wpisywanie do świadectwa informacji o okresach nieusprawiedliwionych nieobecności. Taką informację pracodawcy często zamieszczają w rubryce dotyczącej okresów nieskładkowych. Jest to nieprawidłowe, ponieważ w świadectwie pracy w ogóle nie należy podawać takiej informacji.
Pracownik korzystał w styczniu br. z 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Jego umowa o pracę rozwiąże się z końcem marca br. Czy w świadectwie pracy powinniśmy podać informację, że pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego? Jeśli tak, to w jakim miejscu świadectwa?