urlop bezpłatny
Artykuł
20.09.2019 Kadry i płace

Od 7 września 2019 r. zmienił się wzór świadectwa pracy. W nowym wzorze w nagłówku można podać zamiast numeru REGON-PKD pracodawcy jego NIP. Ponadto w pouczeniu o możliwości sprostowania świadectwa pracy wydłużono termin na dokonanie tej czynności z 7 do 14 dni. Po zmianach przepisów w świadectwie pracy nie trzeba natomiast podawać danych sądu pracy, do którego pracownik może wystąpić o jego sprostowanie

Artykuł
12.04.2018 Kadry i płace

Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.

Artykuł
02.03.2017 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2017 r. w świadectwie pracy są odrębne rubryki, w których trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim i urlopie rodzicielskim. Ponadto należy wskazać dane o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, jeżeli obniżył wymiar etatu w czasie, kiedy był uprawniony do urlopu wychowawczego. To najważniejsze zmiany, jakie dotyczą wypełniania świadectwa pracy.

Porada
29.10.2012 Kadry i płace

Najczęściej popełnianym błędem podczas wypełniania świadectwa pracy jest wpisywanie do świadectwa informacji o okresach nieusprawiedliwionych nieobecności. Taką informację pracodawcy często zamieszczają w rubryce dotyczącej okresów nieskładkowych. Jest to nieprawidłowe, ponieważ w świadectwie pracy w ogóle nie należy podawać takiej informacji.

Porada
22.08.2006 Ubezpieczenia

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego od 1 sierpnia br. Osobie tej wypłacamy świadczenia rodzinne, tj. zasiłek na dwoje dzieci i zasiłek pielęgnacyjny na jedno z nich. Czy w okresie urlopu bezpłatnego nadal mamy obowiązek wypłacać te świadczenia, a jeśli tak, to jak je wykazać w raporcie rozliczeniowym (świadczenia wypłacamy w terminie wynagrodzeń, tj. ostatniego dnia roboczego miesiąca za dany

Porada
13.11.2004

Zatrudniam 7 pracowników i w związku z tym wypłacam osobom uprawnionym świadczenia rodzinne. Czy jeśli z pracownikiem zostaje rozwiązana umowa o pracę, mam obowiązek informować go, gdzie ma zwrócić się o dalszą wypłatę tych świadczeń? Czy pracownikowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym dalej wypłacam świadczenia rodzinne?