Porady i artykuły

Artykuł aktualny
12.07.2021 Kadry i płace

Rozwiązanie umowy o pracę powoduje zakończenie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Może ono nastąpić z upływem okresu trwania umowy o pracę, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Do zakończenia stosunku pracy może też dojść w przypadku jego wygaśnięcia.

Artykuł nieaktualny
24.06.2021 Kadry i płace

Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy uzgodni z nim, że urlop ten będzie wykorzystany w ramach kolejnej umowy o pracę zawieranej bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy. Takie porozumienie najlepiej sporządzić w formie pisemnej.

Artykuł
20.09.2019 Kadry i płace

Od 7 września 2019 r. zmienił się wzór świadectwa pracy. W nowym wzorze w nagłówku można podać zamiast numeru REGON-PKD pracodawcy jego NIP. Ponadto w pouczeniu o możliwości sprostowania świadectwa pracy wydłużono termin na dokonanie tej czynności z 7 do 14 dni. Po zmianach przepisów w świadectwie pracy nie trzeba natomiast podawać danych sądu pracy, do którego pracownik może wystąpić o jego sprostowanie

Artykuł
03.04.2019 Kadry i płace

Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Artykuł
11.02.2019 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy powinni dołączyć do świadectwa pracy zwalnianego pracownika informację o okresie przechowywania jego dokumentacji kadrowej, możliwości jej odbioru oraz ewentualnym jej zniszczeniu w razie nieodebrania dokumentacji. Zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy obowiązek ten dotyczy jednak tylko pracowników, którzy zostali zatrudnieni w 2019 r. i z którymi w tym roku lub później

Artykuł
12.04.2018 Kadry i płace

Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.

Artykuł
29.06.2017 Kadry i płace

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują zmienione przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Wydłużyły one terminy na dokonanie czynności związanych z wydaniem i uzupełnieniem świadectwa pracy.

Artykuł
02.03.2017 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2017 r. w świadectwie pracy są odrębne rubryki, w których trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim i urlopie rodzicielskim. Ponadto należy wskazać dane o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, jeżeli obniżył wymiar etatu w czasie, kiedy był uprawniony do urlopu wychowawczego. To najważniejsze zmiany, jakie dotyczą wypełniania świadectwa pracy.

Porada
02.03.2017 Kadry i płace

Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy po zakończonej umowie o pracę na okres próbny. Teraz jest zatrudniony u nas na umowę o pracę na czas określony. Między umowami nie było żadnego dnia przerwy. Do której części akt osobowych powinniśmy włączyć świadectwo pracy za okres próbny - do części B czy C?

Porada
02.04.2016 Kadry i płace

Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy w piątek, na co się nie zgodziliśmy, ponieważ umowa o pracę rozwiązywała się w poniedziałek. W poniedziałek natomiast pracownik wykorzystywał dzień wolny na poszukiwanie pracy i nie odebrał świadectwa. W związku z tym wysłaliśmy mu świadectwo pracy na adres domowy. Świadectwo wróciło z adnotacją "adresat wyprowadził się". W aktach osobowych pracownika nie

Artykuł
17.04.2015 Kadry i płace

Pracodawca, który wystawi niewłaściwe świadectwo pracy, naraża się na zapłatę odszkodowania. Pracownik, który nie może podjąć pracy z powodu otrzymania nieprawidłowego świadectwa pracy, może bowiem dochodzić od pracodawcy odszkodowania za czas pozostawania bez pracy. Nie może ono przekroczyć 6-tygodniowego wynagrodzenia zatrudnionego. Warto zatem unikać błędów przy wypełnianiu świadectwa pracy.

Porada
12.06.2013 Kadry i płace

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem zatrudnionym na czas określony rozwiąże się 22 czerwca 2013 r. w sobotę. Wtedy skończy się jego okres wypowiedzenia. Kiedy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli firma nie funkcjonuje w sobotę? Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku. Do pracownika stosujemy "stare" przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy, ponieważ umowa została zawarta

Porada
12.01.2013 Kadry i płace

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od

Porada
29.10.2012 Kadry i płace

Najczęściej popełnianym błędem podczas wypełniania świadectwa pracy jest wpisywanie do świadectwa informacji o okresach nieusprawiedliwionych nieobecności. Taką informację pracodawcy często zamieszczają w rubryce dotyczącej okresów nieskładkowych. Jest to nieprawidłowe, ponieważ w świadectwie pracy w ogóle nie należy podawać takiej informacji.

Artykuł
22.12.2011 Kadry i płace

Od 7 grudnia 2011 r. obowiązują zmiany dotyczące zasad wydawania i wypełnienia świadectw pracy. Dostosowują one przepisy w tym zakresie do nowych regulacji dotyczących wydawania pracownikom świadectw pracy za okresy pracy na podstawie terminowych umów o pracę.

Porada
07.05.2011 Kadry i płace

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli

Porada
22.10.2010 Kadry i płace

Rozwiązuję z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron. Porozumienie nastąpiło z mojej inicjatywy i pracownik domaga się, aby w świadectwie pracy wyraźnie to wskazać. Czy mam taki obowiązek?

Porada
13.09.2005 Kadry i płace

Prowadzę firmę usługową. Ostatnio wystawiając pracownikowi świadectwo pracy posługiwałam się programem płacowo-kadrowym. Program przewiduje wpisywanie do świadectwa tzw. NN - nieobecności nieusprawiedliwionych. Dowiedziałam się jednak, że takich nieobecności nie zamieszcza się w świadectwie pracy. Czy to prawda?

Poprzednia Następna