Czy podatek od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu winny zwiększać wartość inwestycji w nieruchomość zgodnie z prezentacją księgową oraz w świetle art. 15 ustawy o PDOP stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu jako część amortyzacji, która rozpocznie się po zakończeniu prac oraz przyjęciu lokali w użytkowanie?
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
w zakresie opodatkowania i udokumentowania fakturą części kwoty stanowiącej opłatę za prawo użytkowania wieczystego działek gruntowych oraz prawa do odliczenia podatku VAT przez nabywcę tej opłaty
Opodatkowanie oraz dokumentowanie zwrotu kwoty opłaty za użytkowanie wieczyste dokonane w związku z dostawą nieruchomości.
Wysokość opodatkowania opłat rocznych za wieczyste użytkowanie w przypadku gdy umowa dotycząca oddania w wieczyste użytkowanie została zawarta w dniu 1 lutego 2006r.
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.
naliczenie przez Spółkę podatku VAT od kwoty stanowiącej zwrot opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu za rok 2010, proporcjonalnie od dnia podpisania umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu pod zabudowę, którymi obciążyła kupującego, było nieprawidłowe.
Czy Spółdzielnia winna opodatkować kwotę opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu oraz kwotę podatku od nieruchomości dotyczącą garaży 22% stawką podatku VAT w sytuacji kiedy stanowią one odrębne pozycje kosztów w fakturze opłat za użytkowanie garażu?
Czy w przypadku nabycia nieruchomości gruntowej przez jej użytkownika wieczystego na podstawie art. 69 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zaliczenie na poczet ceny kwoty równej wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określonej według stanu na dzień sprzedaży (także w sytuacji, gdy zaliczana wartość użytkowania wieczystego jest wyższa niż wartość tego prawa wynikająca z ksiąg podatnika
Spółka wnosi o interpretację art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4 updop w przedmiocie właściwego ustalenia momentu zaliczenia do kup opłat z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu.
Czy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?
Jak dla celów podatku od towarów i usług należy klasyfikować czynność oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste - jako dostawę towaru czy jako usługę i czy obowiązkowi podatkowemu podlega oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości przeprowadzone przed 1.05.2004r.
Co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku opłat rocznych pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego w sytuacji, gdy opłaty ustalone zostały przed dniem 01.05.2004 r., a po tym dniu objęte zostały opodatkowaniem podatkiem VAT w wysokości 22% ?