Prawidłowość dokumentowania dodatkowych kosztów ponoszonych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej związanych z najmem lokalu użytkowego, które będą przenoszone przez właściciela lokalu na najemcę.
Brak prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu dotyczącego świetlicy, w sytuacji kiedy świetlica ta będzie zarządzana i nieodpłatnie udostępniana na rzecz mieszkańców przez gminę.
Możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na najem mieszkania.
Opłaty Eksploatacyjne nie są świadczeniami nierozerwalnie związanymi z usługą najmu lokali, zatem czynności powyższe powinny być rozliczane niezależnie od usługi najmu lokali. W konsekwencji możecie Państwo stosować do refakturowanych na rzecz Najemców kosztów Opłat Eksploatacyjnych właściwą dla nich stawkę VAT.
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy dla najmu lokali mieszkalnych, oraz uznania mediów za świadczenia odrębne od usługi najmu i opodatkowania ich właściwą dla każdego typu świadczenia stawką podatku VAT.
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania, braku zwolnienia od podatku VAT oraz uznania jako świadczenie kompleksowe usługi najmu wraz z opłatami za media.
Ustalenie czy Opłaty eksploatacyjne nr 1 (Internet i energia elektryczna) stanowią jedną usługę opodatkowaną stawką VAT właściwą dla najmu, oraz czy Opłaty eksploatacyjne nr 2 w zakresie w jakim nie będą uzależnione od zużycia przez Najemcę stanowią jedną usługę opodatkowaną stawką VAT właściwą dla najmu, zaś w pozostałym zakresie tj. w części uzależnionej od zużycia przez Najemcę jako odrębne od usługi
Zastosowanie zwolnienia przedmiotowego, uznania odsprzedaży mediów jako odrębna usługa od usługi głównej, opodatkowania mediów i powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.
Możliwość opodatkowania kosztów (energii, wody, ścieków, gazu) wchodzących w skład przedmiotu umowy najmu według stawki obowiązującej dla usługi najmu.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Usługa najmu oraz świadczenia dodatkowe (obejmujące dostawę prądu i energii elektrycznej) są odrębnymi i niezależnymi świadczeniami, zatem opłata za świadczenia dodatkowe nie powinna stanowić elementu podstawy opodatkowania z tytułu usługi najmu.
Brak powstania obowiązku podatkowego i obowiązku wystawienia faktury z tytułu otrzymania zaliczek na poczet mediów oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu odsprzedaży mediów.
Czy usługa najmu i dostawa mediów (tj. dostawa energii elektrycznej, zimnej wody i usług odprowadzania ścieków, ciepłej wody, usług centralnego ogrzewania) powinna być dla celów rozliczenia podatku VAT uznana za świadczenie odrębne od wykonywanej na rzecz najemcy usługi najmu i opodatkowana według zasad właściwych dla tej dostawy, (pytanie nr 1, 2, 3, 4) . Czy usługa najmu i dostawa usług: konserwacji
Świadczenie usługi najmu lokalu mieszkalnego nie stanowi jednej usługi kompleksowej najmu, której rozdzielenie miałoby charakter sztuczny, zatem do rozliczenia usług dodatkowych należy zastosować stawki z jakimi zakupiono te media.
Uznanie najmu i dostawy mediów za świadczenie kompleksowe lub odrębne świadczenia w zależności od ustalonego modelu rozliczeń z najemcą, moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu refakturowania mediów oraz usług sprzątania, możliwość refakturowania na najemcę kosztów wywozu odpadów komunalnych.
Odsprzedaż Mediów przez Spółkę na rzecz Najemców, zużytych w halach magazynowych i częściach wspólnych.
Opodatkowanie podatkiem VAT opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu.
Brak prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w odniesieniu do wydatków związanych z realizacją Inwestycji.
1. Realizowane przez Gminę czynności polegające na dostawie mediów do Lokali będących przedmiotem najmu podlegają/będą podlegały zwolnieniu od podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. 2. Pobierane przez Gminę opłaty od Lokatorów za wywóz nieczystości stanowią/będą stanowiły element podstawy opodatkowania
Dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Nieuznanie opłaty za ogrzewanie za świadczenie złożone w stosunku do czynszu za lokal mieszkalny i w konsekwencji brak zastosowania zwolnienia dla usługi ogrzewania.