w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych o których mowa we wniosku
Czy powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia dla wspólników spółki cywilnej, w związku z używaniem przez Wnioskodawców własnych samochodów osobowych do celów prowadzonej działalności gospodarczej (działalność prowadzona jest wyłącznie w formie spółki cywilnej)? Czy przedstawione wydatki związane z eksploatacją pojazdów, w tym zakup paliwa, koszty napraw i remontów oraz inne koszty użytkowania
Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących
Podatnik świadczący usługi w zakresie handlu samochodami osobowymi nie musi prowadzić dla nich ewidencji przebiegu pojazdu, aby zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na ich sprowadzenie z zagranicy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej, której fragment przytaczamy.
Czy zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych i wydatków na eksploatację samochodu (z wyłączeniem wydatków na zakup benzyny na przejazdy w celach osobistych) jest prawidłowe?
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych koszty paliwa do samochodów stanowiących środki trwałe oraz będących przedmiotem umów leasingu, również w części dotyczącej jazd prywatnych pracowników, które wynikają z wewnętrznych ewidencji przebiegu pojazdu, które stanowią motywacyjne dodatkowe świadczenie rzeczowe
Czy we wskazanym stanie faktycznym prawidłowe jest działanie Spółki polegające na ustaleniu podatku naliczonego w kwocie 50% oraz odstąpieniu od prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb podatku VAT?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu użytkowania samochodów stanowiących własność firmy Wnioskodawcy oraz w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu użytkowania samochodów wykorzystywanych w firmie Wnioskodawcy na podstawie umowy leasingu.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu użytkowania samochodów stanowiących własność firmy Wnioskodawcy.
koszty dojazdów prywatnym samochodem rozliczanych na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu ponoszone w związku z wykonywaniem świadczeń wolontarystycznych.
Czy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych uprawnione jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług w tej części, która nie podlega odliczeniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w tym kosztów towarów montowanych w samochodach osobowych i związanych z tymi towarami usług naprawy, montażu
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z pojazdami stanowiącymi środki trwałe.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z pojazdami demonstracyjnymi.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z pojazdami demonstracyjnymi.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z pojazdami stanowiącymi środki trwałe.
Samochód - koszty uzyskania przychodu - amortyzacja, eksploatacja, paliwo
1. Czy Wnioskodawca w związku z udostępnieniem mu samochodu osobowego, pokrywania kosztów jego bieżącej eksploatacji oraz pokrywania kosztów noclegów i innych kosztów ustalonych z Zleceniodawcą na warunkach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 11 ust. 1, 2, 2a i art. 14 ust. 2 pkt 2 i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czy zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych i wydatków na eksploatację samochodu (z wyłączeniem wydatków na zakup benzyny na przejazdy w celach osobistych) jest prawidłowe?
Nie ma przeszkód prawnych, aby do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczać poniesione wydatki związane z eksploatacją samochodów testowych stanowiących towary handlowe, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, pod warunkiem jednak, że posiadają one cechy, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zleceniobiorcy mają prawo do zwrotu kosztów przejazdu własnym samochodem w związku z wykonywaniem umowy, jeśli strony tak postanowią w jej treści. Wypłacona z tego tytułu kwota będzie zwolniona z podatku i ze składek oraz będzie mogła zostać zaliczona do kosztów zleceniodawcy, jeżeli zostanie udokumentowana w ewidencji przebiegu pojazdu.
Obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w celu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją samochodów demonstracyjnych stanowiących towary handlowe w tej działalności oraz kwalifikacji samochodu demonstracyjnego (testowego) jako środka trwałego.
Czy w ww. stanie faktycznym opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez kolejnego korzystającego ( Wnioskodawcę) z tytułu używania środków trwałych ( samochodu osobowego) stanowić będą koszt uzyskania przychodów w zakresie określonym w art. 17b ustawy o PDOP bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 5 ustawy o PDOP?
Czy w przypadku, gdy podatnik jest właścicielem jednego samochodu, wykorzystywanego do działalności gospodarczej można go wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować, oraz czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów koszty związane z eksploatacją tego samochodu?