Interpretacja

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - wartość jednorazowego świadczenia dla pracowników z ZFŚS wypłaconego w oparciu o kryterium socjalne.

Interpretacja
18.06.2021 Podatki

Opisane świadczenie pieniężne otrzymane z ZUS jako „wypłata gwarantowana” po śmierci ojca Wnioskodawcy, zgodnie z art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego nie została nabyte tytułem spadku. Otrzymane świadczenie nie stanowi także innego z tytułów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja
17.09.2019 Podatki

Stwierdzić należy, że w wyniku dokonanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w związku z realizacją ciążących na nim obowiązków wynikających z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jednorazowej wypłaty środków zaewidencjonowanych na subkoncie Wnioskodawczyni, które objęte były przedmiotem małżeńskiej wspólności majątkowej u Wnioskodawczyni powstał przychodów z innych źródeł, o których

Interpretacja
15.11.2016 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków spółki jawnej na wypłatę wynagrodzenia dla zatrudnionych wspólników i małżonki jednego ze wspólników oraz na zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń obciążających spółkę jawną jako pracodawcę a także ujęcia wydatków spółki jawnej na wypłatę wynagrodzenia dla zatrudnionych wspólników

Interpretacja
07.10.2015 Podatki

Skutki podatkowe zwróconego w 2014 r. świadczenia przedemerytalnego wypłaconego za lata 2012 i 2013.

Interpretacja
16.06.2015 Podatki

Nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że dochód z PUP wykazany przez Wnioskodawcę w PIT-37 za 2014 r. jest dochodem zerowym. Nie sposób także uznać za słuszne twierdzenie Wnioskodawcy, że suma kwot z PIT-40 z ZUS i PIT-11 z PUP jest kwotą należnej Wnioskodawcy renty rodzinnej. Wskazać bowiem należy, że w informacji PIT- 11 wykazane zostały kwoty faktycznie wypłaconych Wnioskodawcy zasiłków, natomiast

Interpretacja
27.08.2013 Podatki

Czy składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacone za pracownika przez Zespól w 2013 r. od wynagrodzeń wypłaconych pracownikom w latach ubiegłych przez podmiot trzeci stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy i czy odliczeniu od podatku dochodowego podlega 7,75% podstawy wymiaru składek na podstawie art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
28.06.2011 Podatki

Czy narzuty ZUS (płatnika i ubezpieczonego) oraz podatek naliczone od nagród (wygranych) stanowią koszty uzyskania przychodów?

Interpretacja
20.03.2007 Podatki

Czy zawyżone świadczenie chorobowe należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy pracownika?Czy prawidlowe jest stanowisko Spółki, w części dotyczącej zaliczenia zawyżonego świadczenia chorobowego do przychodu pracownika w dacie rezygnacji przez Spółkę z żądania zwrotu nadpłąconego świadczenia?

Interpretacja
11.01.2006 Podatki

Czy zaległa zapłata zasądzona wyrokiem Sądu na rzecz podatnika winna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Porada
29.05.2005

Odmówiliśmy pracownikowi prawa do zasiłku rodzinnego, ponieważ zaświadczenie ze szkoły wskazywało, że dziecko uczy się w systemie korespondencyjnym. Pracownik upiera się, aby wydać mu formalną decyzję w tej sprawie, żeby miał możliwość się od niej odwołać. Czy mamy prawo wydać taką decyzję albo zwrócić się np. do urzędu gminy o jej wydanie?

Artykuł
13.01.2004 Ubezpieczenia

Sytuacje, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych żąda od ubezpieczonego świadczenia, które zdaniem tej instytucji jest nienależne, są bardzo problemowe. Dlatego często sprawy te trafiają do sądu, nie zawsze jednak organ rentowy ma rację.