Uznanie Spółki za podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w myśl art. 28j ust. 2 CIT.
Możliwość opodatkowania stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.
Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Czy Spółka może skorzystać z preferencji wynikających z art. 28j ust. 2 ustawy o CIT w pierwszym roku opodatkowanie ryczałtem, tj. w okresie od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli na pierwsze pytanie odpowiedź będzie negatywna, Spółka powzięła wątpliwość, czy spełnia warunki określone w art. 28j ust. 3. pkt 1, tj. czy jako mały podatnik spełnia warunki zatrudnienia.
Zastosowanie 10% stawki opodatkowania, o której mowa w art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w sytuacji przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spełnienie warunku zatrudnienia w związku z uznaniem Spółki za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej.
Dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesione na zakup wyposażenia (tj. składniki majątkowe, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) oraz materiałów biurowych mających związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą, sfinansowanych z przyznanej dotacji z Urzędu Pracy.
Skutki podatkowe prowadzenia działalności usługowej zarejestrowanej w Niemczech przez rezydenta polskiego.
PGK, w swoim pierwszym roku podatkowym oraz w dwóch bezpośrednio następujących po tym roku latach podatkowych nie będzie zobowiązana do stosowania przepisu art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT ze względu na wyłączenie wynikające z art. 24ca ust. 14 pkt 1 ustawy o CIT
Dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca – P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia Spółki jawnej, jest uprawniona do stosowania w pierwszym roku obrotowym (trwającym do końca 2023 r.), stawki Ryczałtu, o której mowa w art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa CIT”), tj. 10% podstawy opodatkowania, jako podatnik rozpoczynający
Biorąc pod uwagę warunki wejścia w formę opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów Spółek, tzw. estoński CIT, jakie Spółka powinna utrzymać limity zatrudnienia w 2023, 2024, 2025, 2026 roku, aby spełnić wymogi zawarte w art. 28j-28t ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy wymagany jest obowiązek zatrudnienia dodatkowej osoby przez 300 dni w roku, czy też wystarczające będzie zatrudnienie
Dotyczy ustalenia, czy Spółka na podstawie stanu faktycznego jest uprawniona do zastosowania stawki 9% podatku dochodowego od osób prawnych.
Dotyczy ustalenia, czy zasadne jest uznanie PGK za podatnika rozpoczynającego działalność i tym samym na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 1 Ustawy o CIT, PGK będzie wyłączona z obowiązku kalkulacji i uiszczania podatku przewidzianego w art. 24ca ust. 1 Ustawy o CIT w roku rozpoczęcia działalności (tj. 2024 r.), a także w dwóch latach podatkowych następujących bezpośrednio po nim (tj. w 2025 r. i 2026
Dotyczy ustalenia, czy Spółka powinna być kwalifikowana jako podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności, co powoduje, że może skorzystać z ułatwień w zakresie spełnienia warunku zatrudnienia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z art. 28j ust. 2 ustawy o CIT
Brak zwolnienia podmiotowego po zamknięciu poprzedniej i rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej oraz po odwieszeniu nowej działalności gospodarczej.
Czy spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia spółki cywillnej w pierwszym roku po przekształceniu, w którym dokonała ona wyboru opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółkę (CIT estoński) należy uznać za podatnika rozpoczynającego działaność w rozumieniu ustawy o CIT, czy też za małego podatanika w rozumieniu tejże ustawy, jeżeli spełni ona wymogi określone w art 4a ust 10a (winno być : art
Czy Spółka z o.o., która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, może zostać uznana za podatnika rozpoczynającego działalność, w rozumieniu art. 28j ust. 2 ustawy o CIT?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała z przekształcenia spółki komandytowej, nie może stosować stawki 9% podatku CIT w roku podatkowym, w którym rozpoczęła działalność oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.
Czy warunek zatrudnienia przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w sytuacji gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych – przez co najmniej 82% dni roku podatkowego, nie dotyczy podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w związku z preferencją wyrażoną w art. 28j ust. 2 pkt 2
Czy Podatkowa Grupa Kapitałowa nie będzie zobowiązana do stosowania przepisu art. 24ca ust. 1 Ustawy o CIT.
Możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży towarów, tj. używanych gier wideo oraz komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT dla świadczonych usług.
Wybór innej formy opodatkowania, tj. rozliczania się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych po likwidacji działalności gospodarczej i otwarciu ponownie tej samej w tym samym roku podatkowym.