Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w ramach umowy dożywocia.
Zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości na rzecz gminy, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sprzedaż nieruchomości w drodze umowy dożywocia – z uwagi na upływ okresu 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy – nie będzie podlegać opodatkowaniu, tj. nie będzie stanowić źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (wspólność małżeńska, rozszerzenie wspólności majątkowej, dział spadku po mężu).
PIT - w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Ustalenie momentu rozpoczęcia biegu pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku sprzedaży nieruchomości przekazanej w ramach umowy dożywocia, a następnie zwróconej.
W tym przypadku, przy ustaleniu wartości początkowej środków trwałych (nieruchomości), zastosowanie znajdzie generalna zasada, określona w art. 22g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast prawidłowym sposobem postępowania w omawianej sprawie jest określenie wartości poszczególnych składników majątku wchodzących w skład nieruchomości w oparciu o ich wartość
Skutków podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia. Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z faktem, że nabycie nieruchomości nastąpiło w drodze umowy o dożywocie, tj. nie było określonej ceny nieruchomości?
Czy zwrotne przeniesienie własności nieruchomości przez Wnioskodawczynię na rzecz Zbywcy, które nastąpi w związku z rozwiązaniem umowy o dożywocie, będzie skutkowało zobowiązaniem do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu przez Wnioskodawczynię?
Czy zwrotne przeniesienie własności nieruchomości przez Wnioskodawcę na rzecz Zbywcy, które nastąpi w związku z rozwiązaniem umowy o dożywocie, będzie skutkowało zobowiązaniem do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu przez Wnioskodawcę?
w zakresie ustalenia czy nieruchomości nabywane przez Wnioskodawcę będą stanowiły dla Wnioskodawcy środki trwałe od których może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a jeśli tak to w jaki sposób należy określić wartość początkową tych środków trwałych.
Czy dokonana zamiana korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym, jako dokonana na potrzeby realizacji własnego celu mieszkaniowego?
Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej na podstawie umowy o dożywocie.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia.
Zbycie w drodze dożywocia przez Wnioskodawczynię w 2019 r. udziału w odziedziczonym lokalu mieszkalnym nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zbycie zostało dokonane po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego,
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego, stwierdzić należy, że planowane przez Wnioskodawczynię odpłatne zbycie 50% udziału w lokalu mieszkalnym nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia po upływie 5 lat od daty jej nabycia.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia po upływie 5 lat od daty jej nabycia.
odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w spadku i dziale spadku po małżonku
Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku od osób fizycznych, w przypadku wydatkowania przychodu pozyskanego ze sprzedaży nieruchomości, za zakup działki budowlanej, do której prawo własności (przed wybudowaniem budynku mieszkalnego) zostanie przeniesione na żonę Wnioskodawcy, jednocześnie ustanawiając na rzecz Wnioskodawcy na tej działce osobiste prawo
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości w drodze umowy o dożywocie, nieruchomość nabyta do wspólności majątkowej, w spadku oraz po zniesieniu współwłasności
Od jakiego momentu należy liczyć 5-letni okres wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?