Wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Czy to dodatkowe wynagrodzenie pracownika wraz z pochodnymi kosztami można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu Spółki z o.o. w momencie faktycznej wypłaty, tj. październik 2023 r.
Czy w związku z opisanym stanem faktycznym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizowanego w 2022 r. projektu, dotyczącego opracowania, zaprojektowania i wykonania ulepszonych produktów?.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym spółka może pozostawić w kosztach uzyskania przychodów wypłacone na podstawie przedmiotowej umowy o pracę wynagrodzenie za pracę na stanowiskach specjalistycznych w latach 2017-2023?
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
Wydatki poniesione przez Państwa na składki ZUS od wynagrodzeń należnych za październik 2023 r., wypłaconych pracownikom w listopadzie 2023 r. (do 10 listopada 2023 r.), które zostaną zapłacone do 15 grudnia 2023 r. będą stanowiły dla Państwa koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który należne są wynagrodzenia, tj. w październiku 2023 r.
Aplikacja mobilna, za pośrednictwem której pracownik może skorzystać z terapii cyfrowej a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne z działalności, w przypadku braku wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę wynikające z przesunięcia terminu wypłaty
Ustalenie na jakich zasadach będą ujmowane w koszty składki ZUS za wynagrodzenia (wynagrodzenia za umowy zlecenie) i premie roczne w zw. z nowelizacją art. 15 ust. 4h.
Od którego momentu do stosowania zmienionego art. 15 ust. 4h Spółka jest zobowiązana, czy od 1 stycznia 2023 r., czy od nowego roku podatkowego, który rozpocznie się 1 maja 2023 r.?
W przypadku zapłaty przez płatnika (Szpital) zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od umów zleceń zawartych przez NZOZ z pracownikami Szpitala w części przypadającej za pracownika, powstaje po stronie Szpitala obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych
Czy w związku z regulacjami ustawy nowelizującej CIT, składki ZUS od wynagrodzeń należnych pracownikom od 1 stycznia 2023 r. stanowią koszty uzyskania przychodów, w miesiącu za które należne są te wynagrodzenia.
– Zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. – Uznanie za koszty kwalifikowane kosztów wynagrodzeń pracowników biorących udział w pracach B+R. – Uznanie za koszty kwalifikowane kosztów ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z realizacją projektu.
Zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Uznanie za koszty kwalifikowane kosztów wynagrodzeń pracowników biorących udział w pracach B+R i kosztów materiałów i elementów maszyn.
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prowadzone przez nią prace w ramach konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 UPDOP w brzmieniu obowiązującym zarówno do końca września 2018 roku jak i od 1 października 2018 roku, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d UPDOP? Czy koszty
dotyczy ustalenia, czy: - wartość Dofinansowania otrzymana przez Spółkę na pokrycie Wynagrodzeń nie będzie stanowiła przychodu Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 6a Ustawy o CIT, - wartość Dofinansowania będzie stanowić przychód Spółki zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie z art. 17 ust. 1 pkt 34 Ustawy o CIT
czy do wartości początkowej budynków należy zaliczać wydatki z tytułu: - wynagrodzenia pracowników Działu Finansowego oraz ich pochodnych takich jak składki na ubezpieczenia społeczne oraz wpłaty na pracownicze plany kapitałowe w zakresie, w jakim da się je przyporządkować realizacji lub nadzorowi nad realizacją inwestycji, - wynagrodzenia zmiennego Członków Zarządu oraz ich pochodnych takich jak składki
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaconych składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z tytułu premii wypłacanych na rzecz pracowników.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków spółki jawnej na wypłatę wynagrodzenia dla zatrudnionych wspólników i małżonki jednego ze wspólników oraz na zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń obciążających spółkę jawną jako pracodawcę a także ujęcia wydatków spółki jawnej na wypłatę wynagrodzenia dla zatrudnionych wspólników
Czy w świetle wskazanych powyżej przepisów prawnych, składki: emerytalna (9,76%), rentowa (6,5%) oraz na fundusz pracy (2,45%) (tj. w części finansowanej przez Spółkę), stanowią koszt uzyskania przychodów.
Czy wynagrodzenie pracownika (męża) i należne składki ZUS od tego wynagrodzenia będą stanowiły koszt uzyskania przychodu u Wnioskodawczyni?
Czy wydatki (składki ZUS: emerytalne, rentowe, wypadkowe, FP, FGŚP, wynagrodzenie dla pracownika w wysokości płacy minimalnej + ewentualnej premii uznaniowej) związane z zatrudnieniem pracownika na umowę o pracę (lub w formie długoterminowej umowy - umowa zlecenie) - członka rodziny (żony Wnioskodawcy) będą stanowiły dla Pana prowadzącego działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do CEiDG - forma