Skutki podatkowe umorzenia pozostałej kwoty długu z tytułu zaciągniętej pożyczki hipotecznej oraz w części dotyczącej uznania zwrotu kosztów procesu za przychód zwolniony z opodatkowania.
Określenie momentu rozpoznania przychodu z tytułu odsetek od udzielanych pożyczek.
Skutki podatkowe umorzenia zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej wspólnikowi przez spółkę z o.o.
Możliwość skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe - spłata pożyczek
Obowiązki podatkowe ciążące na spółce w sytuacji umorzenia pożyczki udzielonej wspólnikowi spółki.
Nieuznanie udzielenia pożyczki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz korzystania ww. czynności ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Brak uwzględniania w kalkulacji współczynnika obrotu z tytułu Pożyczki.
Dotyczy ustalenia, czy w świetle opisanego stanu faktycznego odsetki od pożyczki nr 1 udzielonej przez X na rzecz Wnioskodawcy w części jakiej pożyczka została przeznaczona na udzielenie dalszego finansowania będą podlegały zwolnieniu opisanemu w art. 16 ust. 1 pkt 13f lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Otrzymanie od pożyczkodawcy zwolnienia z długu stanowiącego odsetki od zaciągniętej pożyczki zgodnie z art. 508 Kodeksu cywilnego, spowoduje, że u pożyczkobiorcy powstanie przychód z tzw. innych źródeł w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT czy z zysków kapitałowych - art. 7b ustawy o CIT.
Dotyczy ustalenia: - czy ukryte zyski z tytułu zwrotu przez Wnioskodawcę części pożyczki wraz z kwotą odsetek, w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o poatku dochodowym od osób prawnych, należy rozpoznać w momencie faktycznej wypłaty/zwrotu Wspólnikowi; - czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek, jeżeli dojdzie do umorzenia zobowiązania do zwrotu odsetek
Obowiązki płatnika w zakresie skutków podatkowych ugód zawartych z kredytobiorcami/pożyczkobiorcami.
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, w tym w szczególności z ukrytych zysków, w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „dochodu z tytułu podzielonego zysku” lub „dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat”, „dochodu z tytułu zysku netto” albo „rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto”, w związku ze zwolnieniem
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki. Umowę zawarły dwie spółki z o.o.
W myśl art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: Zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ opisane we wniosku umowy pożyczki w ogóle nie podlegają opodatkowaniu – są wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku
Zaliczenie wydatków na nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, opłat na pokrycie prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz kosztów wstępnych wraz odsetkami do kosztów zaniechanej inwestycji.
Możliwość kwalifikacji pośrednich kosztów do dwóch źródeł przychodów przy nabyciu udziałów/akcji.
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT do świadczonych usług na rzecz konsumentów.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r. i od 1 stycznia 2018 r., na podstawie: - art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy CIT niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych opłat i prowizji od pożyczek - art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy CIT, nieprzedawnionych wierzytelności pożyczkowych
Czy pożyczka udzielona przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek na rzecz jej akcjonariusza lub podmiotu powiązanego z akcjonariuszem, będzie zakwalifikowana jako ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 punkt 1 ustawy CIT.
Dotyczy ustalenia, czy wartość Długu, który nie zostanie spłacony na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Ustalenie, czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczek stanowi przychód.