Prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy.
Skoro Wnioskodawca będzie wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie czynności w zakresie opisanym we wniosku i czynności te nie będą miały w jakimkolwiek zakresie charakteru czynności doradczych oraz nie będzie wykonywał usług prawniczych, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, oraz jak podkreślił Wnioskodawca faktyczna łączna wartość sprzedaży netto za rok 2017 nie przekroczyła
w zakresie prawidłowości dokumentowania usług biegłego sądowego wykonywanych w ramach działalności Spółki
Czy wykonując jako biegły sądowy opinie dla sądów i innych organów państwa, Wnioskodawca może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy dla świadczonych usług biegłego sądowego.
Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zaistniałego stanu faktycznego w zakresie kwalifikacji do źródła przychodów wynagrodzenia z tytułu usług biegłego, świadczonych na zlecenie sądów, wykonywanych w ramach działalności gospodarczej oraz kosztów uzyskania przychodów, jest nieprawidłowe. Natomiast w pozostałym zakresie jest prawidłowe. W konsekwencji należało, z urzędu, dokonać zmiany
w sytuacji świadczenia przez Wnioskodawcę usług polegających na sporządzaniu operatów szacunkowych, analiz rynku nieruchomości, analiz opłacalności inwestycji oraz działalności w zakresie sporządzania jako biegły sądowy opinii sądowych nie obejmujących usług w zakresie doradztwa, w sprawie nie będzie mieć zastosowania wyłączenie ze zwolnienia podmiotowego, określone w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy
Czy sporządzanie opinii na rzecz sądów w zakresie szacowania wartości nieruchomości oraz czynszu, w formie operatu szacunkowego i poza tą formą, jest doradztwem, a jeśli nie to czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego przepisami prawa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?
1. Czy prawidłowym jest stanowisko Wnioskodawcy, że skoro otrzymuje w kwocie brutto (zawierające kwotę VAT należnego) wynagrodzenie z tytułu sporządzania opinii na zlecenie sądów, powinien samodzielnie dokonać korekty dotychczas złożonych zeznań w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w ten sposób, że podstawę opodatkowania (czyli dochód), o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o PDoF stanowić
Prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tytułu sporządzania opinii przez biegłego sądowego.
Na jakich zasadach korzystają ze zwolnienia z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przyznane biegłym świadczenia z tytułu kosztów podróży? Jak udokumentowane powinno być zwolnienie w przypadku wypłaty biegłemu należności z tytułu zwrotu kosztów przejazdu samochodem prywatnym?
Jeśli świadczone przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 jako Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów, to korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy).
Jeśli świadczone przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 jako Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów, to korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy).
Opodatkowanie czynności biegłego sądowego. Obowiązek rejestracji i wystawianie faktur VAT.
Czy właściwym jest zastosowanie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów działalności wykonywanej osobiście przez ławników i biegłych sądowych mimo, iż Sąd nie zawiera z nimi formalnej umowy, lecz na podstawie aktu powołania ławnika zawiadamia o terminie rozprawy lub postanowieniem Sądu zleca wykonanie opinii biegłemu?
Czy, wnioskodawca może stosować dotychczasowe zasady opodatkowania dla osób wymienionych w art. 13 pkt 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: ławników, biegłych, tłumaczy i mediatorów?
Czy wykonując opinie dla sądów w charakterze biegłego sądowego wnioskodawca może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?
wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego działalności gospodarczej biegłego sądowego
Czy jako biegły sądowy, sporządzający, na zlecenie organów dochodzeniowych, opinie czy też ekspertyzy może Pan korzystać z odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tytułu praw autorskich?
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wykonania opinii w zakresie geodezji i kartografii na zlecenie sądu?
Podatnik jest rzeczoznawcą budowlanym oraz pracownikiem naukowym, a także biegłym sądowym. Zadał pytania dot. kwestii:-opodatkowania usług- rejestracji dział.gosp. - opodatkowania pod. VAT czynności biegłych sądowych wykonywanych na zlecenie sądu i momentu powstania obowiązku podat.,- wystawiania faktur VAT w przypadku świadczenia usług zw. i opdatkowanych pod. VAT,- sposobu rozliczenia pod. VAT z
1.Czy wymienione prace wykonywane poza miejscem stałego zatrudnienia są zwolnione z podatku VAT?2.Czy należy zarejestrować działalność gospodarczą w przypadku wykonywania wymienionych prac?3.Moment zaistnienia obowiązku podatkowego.4.Czy za prace zwolnione z podatku VAT (np. prace naukowe) należy wystawiać rachunki, a za prace opodatkowane tym podatkiem - faktury VAT i jak je numerować?5.Czy należy