W przypadku podatnika, którego działalność zarobkowa jest związana z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami) - a przy tym nie jest wykonywana w sposób właściwy dla działalności gospodarczej - uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT.
Określenie źródła przychodów, a także sposobu i terminu zapłaty podatku - przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego.
Wynagrodzenie wypłacane osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, w części dotyczącej przenoszenia przez nich na Spółkę autorskich praw majątkowych do utworów (np. przygotowany i zredagowany tekst na bloga) stanowi przychód z działalności publicystycznej, o której mowa w art. 22 ust. 9b pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kwalifikacja podatkowa przychodów uzyskiwanych na podstawie umowy licencyjnej dotyczącej sprzedaży książek autorstwa Wnioskodawcy przez amerykański portal oraz ich opodatkowania.
możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego
możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego
Tłumacz języka chińskiego (tłumaczenia bez przekazywania praw autorskich i z przekazaniem praw autorskich)
Czy w odniesieniu do prac, jakie mają być wykonane przez artystów-plastyków w ramach zawieranej umowy o dzieło, można zastosować koszty uzyskania w wysokości 50% uzyskanego przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku od osób fizycznych?
Zasady opodatkowania przychodu ze sprzedaży obrazów własnego autorstwa.
Należy stwierdzić, iż honoraria z tytułu praw autorskich wypłacone spadkobiercom stanowią przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnik dokonujący wypłaty zobowiązany jest na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy do pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 18% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej
Ponieważ wypłacenie byłemu już pracownikowi wynagrodzenie związane było z wiążącym byłego pracownika z byłym pracodawcą stosunkiem pracy, stanowi ono przychód ze stosunku pracy, który mieści się w katalogu przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem odsetki od tego wynagrodzenia nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
czy podatek od przychodu uzyskanego przez spadkobiercę z tytułu nabytych w drodze spadku autorskich praw majątkowych, powinien być liczony według skali podatkowej 19%, 30%, 40% od kwoty brutto według art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przysługują w tej sytuacji koszty uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich?