Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości.
Czy w przedstawionym stanie faktycznym różnice kursowe od tej części środków własnych w walucie obcej, która odpowiada wartości podatku VAT płaconego na rzecz kontrahenta, będą miały wpływ na wysokość przychodów lub kosztów podatkowych Spółki?
1. Czy wstępną opłatę z tytułu zawartej umowy leasingowej należy zaliczyć w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia (opłaty), czy podzielić proporcjonalnie na czas za zawartej umowy (36 miesięcy). W 2010 zawarto już 14 umów leasingu, więc kwota wynikająca z pierwszych opłat jest znacząca. 2. Czy różnice kursowe wynikające z zapłaty kwoty podatku VAT wg faktury zakupu w EUR są kosztem
Czy w przedstawionym stanie faktycznym: 1. różnice kursowe powstające na kwocie brutto transakcji należy w całości alokować do kwoty netto transakcji, 2. w przypadku negatywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie, różnice kursowe od tej części należności, która odpowiada wartości podatku VAT będą miały wpływ na wysokość przychodów lub kosztów podatkowych.
Czy można przyjąć, że kwoty różnic kursowych związanych z powyżej opisanymi operacjami finansowymi pomiędzy powiązanymi Spółkami (zwrotem podatku VAT) są jedynie kwotami bilansowymi i nie mają wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od dochodów osób prawnych ? (stan faktyczny)
Czy różnica pomiędzy wartością podatku VAT wykazaną w polskich złotych na fakturze a wartością rzeczywiście otrzymaną od kontrahenta stanowi przychód lub odpowiednio koszt podatkowy Spółki?
Jak powstała różnica kursowa od wartości brutto faktury wpływa na podstawę podatku dochodowego od osób prawnych? Czy w całości wpływa na zmianę podstawy w podatku dochodowym od osób prawnych (jest kosztem uzyskania przychodu), czyli zwiększa lub zmniejsza tą podstawę w zależności od kursu waluty?
Czy powstały różnice kursowe na zapłacie zobowiązań lub od własnych środków trwałych na rachunku: (1) W sytuacji przekazania w 2005 r. na rzecz zbywcy Centrum Handlowego zadatku w EUR, środki na rzecz którego Spółka pozyskała zaciągając pożyczkę w EUR, a pożyczkodawca wpłacił kwotę pożyczki bezpośrednio na konto zbywcy Centrum? Jeśli tak, to jak obliczyć różnice kursowe? Spółka 29.03.2006 r. zawarła
W jaki sposób przelicza się kwoty wyrażone w walucie obcej na złote dla celów podatku od towarów i usług ?
dotyczy kursów walut stosowanych do wyceny kosztów poniesionych na podstawie:- faktur WNT dokumentujących nabycie,- faktur dokumentujących import usług.w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.
Dotyczy zastosowania w przypadku korekt faktur kursu waluty z dnia wystawienia faktury dokumentującej transakcje wewnątrzwspólnotowe.
Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie dotyczącej udokumentowania oraz rozliczenia przedmiotowej transakcji.
Czy przedstawiona w piśmie transakcja jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym, jak winna być zaewidencjonowana w ewidencji zakupów VAT i według jakiego kursu waluty.
Pytanie Banku dotyczy obowiązków płatnika w zakresie obliczania i poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłat należności z tytułu transakcji w formie kontraktu terminowego typu forward.