Zasadność zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z uchyleniem się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu?
Późniejsze rozwiązanie umowy sprzedaży przez jej strony, nie uzasadnia zwrotu prawidłowo naliczonego oraz zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Umowa przeniesienia własności tytułem zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia zawarta w formie aktu notarialnego pomiędzy Wnioskodawczynią a siostrą nabywcy nie kreuje nowego prawa własności, lecz jedynie przywraca je na rzecz następcy prawnego właściciela. Co oznacza, iż nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem podatnia z uwagi na treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do uzyskanych przychodów związnych z przestępstewem nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o pdop. W takiej sytuacji Podatnik ma prawo dokonać korekty rzekomo osiągniętych przychodów z tytułu wpłaconych rat i w tej części skorygować zaliczki na podatek dochodowy.