Ponieważ wystawiona Spółce faktura VAT dokumentuje czynności, które faktycznie nie zostały dokonane, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT, faktura ta nie stanowi podstawy do odliczenia podatku naliczonego przez Spółkę.
Czy płacąc za drób nie na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, który jest dostawcą drobiu i na którego jest wystawiana faktura RR, ale na rachunek bankowy podmiotu, z którym rolnik zawarł umowę o przelewie wierzytelności Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury RR?
Przekazując pieniądze na konto bankowe wskazane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, na podstawie zajęcia wierzytelności, Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek VAT zawarty w fakturach VAT-RR, pomimo faktu, iż nie dokona on zapłaty bezpośrednio na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy wstępując w prawa wierzyciela z tytułu zajęcia wierzytelności Spółka może w imieniu dłużnika wystawić fakturę VAT na kwotę wierzytelności za wykonane przez niego na rzecz kontrahenta roboty budowlane.