W przypadku zamiany jednej waluty obcej na inną walutę obcą nie powstają różnice kursowe od własnych środków na dzień zamiany walut, ponieważ w związku z zamianą jednej waluty na inną nie dochodzi do faktycznego wypływy środków w walucie obcej (wyzbycia się ich), a ma miejsce jedynie zamiana jednej waluty na inną.
W zakresie prawidłowości ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności kantorowej.
W jaki sposób należy ustalić przychód (dochód) w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, t.j. w obrocie walutami obcymi we własnym imieniu i na własny rachunek oraz pośrednictwie przy transakcjach sprzedaży walut obcych?
Czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skup i sprzedaż walut (kantor wymiany walut) do ustalenia wartości przychodów i kosztów mają zastosowanie przepisy art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając odpowiednio do przychodów finansowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych ( różnice kursowe dodatnie) oraz do kosztów uzyskania przychodów ( różnice kursowe ujemne) różnice kursowe, które powstają w związku z odsprzedażą do banków walut obcych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach walutowych, a które to waluty zostały uzyskane przez Spółkę
Pytanie Spółki dotyczy właściwego rozpoznania kosztu i przychodu w sytuacjach, gdy regulowanie zobowiązań następuje walutą zakupioną poza bankiem lub waluta pochodząca z wpływów z tytułu eksportu jest zbywana na podstawie umowy sprzedaży zawieranej z podmiotem nie będącym bankiem (np: firmą brokerską, kantorem).