Określenie momentu rozpoznania przychodu z tytułu odsetek od udzielanych pożyczek.
Obowiązki płatnika w zakresie skutków podatkowych ugód zawartych z kredytobiorcami/pożyczkobiorcami.
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, w tym w szczególności z ukrytych zysków, w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „dochodu z tytułu podzielonego zysku” lub „dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat”, „dochodu z tytułu zysku netto” albo „rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto”, w związku ze zwolnieniem
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki. Umowę zawarły dwie spółki z o.o.
W myśl art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: Zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ opisane we wniosku umowy pożyczki w ogóle nie podlegają opodatkowaniu – są wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku
Czy pożyczka udzielona przez Spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT) na rzecz podmiotu powiązanego ze wspólnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, spełniająca łącznie następujące warunki: • udzielona zostanie przy zachowaniu warunków rynkowych, tj. z uwzględnieniem przepisów Rozdziału 1A Ustawy o CIT, • przeznaczona będzie na realizację konkretnych celów inwestycyjnych
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r. i od 1 stycznia 2018 r., na podstawie: - art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy CIT niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych opłat i prowizji od pożyczek - art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy CIT, nieprzedawnionych wierzytelności pożyczkowych
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z umorzeniem kwoty pożyczki w wyniku ugody z bankiem.
Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy Pożyczkodawcą, a Pożyczkobiorcą stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, która jednak jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przepis określający zwolnienie od podatku dotyczący udzielania pożyczek przez wspólnika spółce kapitałowej, nie może mieć zastosowania do umowy spółki komandytowo-akcyjnej i jej zmiany. W związku z tym w opisanej sytuacji nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pożyczka od ojczyma - pomimo rozwodu z matką - korzysta ze zwolnienia z art. 9 pkt 10 lit. b) upcc, przy spełnieniu pozostałych warunków.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki operacyjnej i umowy pożyczki partycypacyjnej w wykonaniu Ugody z Wierzycielami.
Skoro umowa pożyczki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, to w powyższej sprawie będzie miało zastosowanie wyłączenie (a nie jak Państwo twierdzą zwolnienie) określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. W takim przypadku opisana umowa pożyczki będzie wyłączona z opodatkowania w PCC.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych wierzytelności pożyczkowych (kapitału pożyczki), które zostaną odpisane z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako nieściągalne.
Ustalenie czy wypłata pożyczki na podstawie umowy zawartej sprzed okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek stanowi ukryty zysk.
Konwersja pożyczek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko w części, w której wkład podwyższy kapitał zakładowy spółki z o.o., w części przekazanej na kapitał zapasowy jest obojętna podatkowo.
Czy pożyczka udzielona spółce amerykańskiej przez jej wspólnika korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy?
Skutki podatkowe udzielania pożyczek - odsetki, opłata przygotowawcza, opłaty administracyjne, monit, odsetki karne.