Możliwość skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci za 2023 rok, przy pozostawaniu w związku małżeńskim, w trakcie procesu rozwodowego, bez separacji, z zakazem zbliżania.
Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.
Za datę nabycia przez Zainteresowanych – zabudowanej następnie budynkiem - nieruchomości należy przyjąć rok, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków. W konsekwencji, odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło dla Zainteresowanych źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie
Czy nabycie przez Wnioskodawczynię od męża (z którym pozostaje w separacji) udziału wynoszącego &½ części we własności wyżej wymienionego lokalu mieszkalnym wraz ze związanym z nim udziałem w nieruchomości wspólnej na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn
Dla zastosowania omawianego zwolnienia nie ma znaczenia, że pomiędzy małżonkami została orzeczona separacja.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku alimentów oraz w zakresie skutków podatkowych podziału wspólnego majątku małżonków.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku alimentów.
Czy zbycie przez Wnioskodawcę mieszkania nabytego wraz z Jego żoną nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie jest negatywna, to czy kosztem uzyskania przychodu w związku ze zbyciem mieszkania przez Wnioskodawcę będzie pierwotnie wydatkowana kwota na zakup
Czy dochód ze sprzedaży udziału w nieruchomości w wysokości 1/2, który Wnioskodawca nabył w ramach ugody dotyczącej podziału majątku wspólnego (ponosząc wynikające z niej koszty spłaty na rzecz małżonki) będzie korzystał ze zwolnienia?
Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym będąc osobą zajmującą się samotnie wychowywaniem dwójki małoletnich dzieci Wnioskodawczyni jest uprawniona do preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2012, według zasad określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci?
Czy wspólnota mieszkaniowa korzysta ze zwolnienia podatkowego z tytułu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na podstawie w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczących opłat wnoszonych przez właściciela lokalu użytkowego na pokrycie kosztów zarządu?
Czy będąc z żoną w separacji wnioskodawca może podarować jej lokal mieszkalny i czy ta darowizna będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tej ustawy?
Do której grupy podatkowej będzie zakwalifikowana Wnioskodawczyni przyjmując spadek i co się z tym wiąże, czy będzie zwolniona z podatku?
przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że wystąpią warunki do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.
Jakie są warunki umożliwiające rozliczenie podatku za 2005 r. jako "samotny rodzic"?