Zwolnienia od podatku VAT zbycia lokali mieszkalnych i garażowych, określenia podstawy opodatkowania oraz prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego.
Podatek od towarów i usług w sprawie ustalenia prawa do odliczenia wydatków zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy: - prawo do częściowego odliczenia (lokal mieszkalny, garaż), - pełne prawo (wyłącznie garaż), - nie przysługuje prawo do odliczenia (wyłącznie lokal mieszkalny).
Umorzenie wierzytelności z tytułu kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego z prawem do korzystania z miejsca parkingowego.
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (w przypadku umorzenia wierzytelności wynikających z kredytu).
Określenie roli pomieszczeń przynależnych - tj. komórek lokatorskich i garaży - w ustaleniu podstawy opodatkowania; prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Podwykonawców.
Opodatkowanie sprzedaży mieszkania z garażem wykorzystywanego w działalności gospodarczej i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży Nieruchomości.
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego i garażu.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe przychodu z odpłatnego zbycia garażu na spłatę byłej żony z tytułu podziału majątku wspólnego dokonaną w zamian za udział w domu mieszkalnym.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - zakup nieruchomości i remont.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego w związku z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w przypadku wydatkowania na ten cel przychodu ze sprzedaży udziału w innej nieruchomości.
Sprzedaż udziału 3/505 części w lokalu niemieszkalnym - wielostanowiskowym garażu stanowiącym odrębną nieruchomość wraz z przysługującym prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nr 1 wraz z aneksem rowerowym nr 2 korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie korzystała również sprzedaż udziału 2/505 w
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz udziału w garażu oraz działki - nabycie w drodze spadku po zmarłej matce/w drodze działu spadku.
PIT - wartość początkowa środka trwałego, indywidualna stawka amortyzacyjna, przychody i koszty z najmu prywatnego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpłatne zbycie garażu, otrzymanego w darowiźnie, oraz lokalu mieszkalnego nabytego częściowo po odkupieniu udziału od partnera.
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 a spłata kredytu na zbyty lokal mieszkaniowy, oraz zakup, wykończenie, urządzenie lokalu mieszkaniowego, zakup garażu
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży lokalu niemieszkalnego - garażu.