Ocena możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych względem wydatków na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, w stosunku do którego nie doszło do przeniesienia własności.
Skoro Upadła – jako podatnik – miała obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, to prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty należy do niej, a nie do syndyka.
Czy w sytuacji opisanej we wniosku syndyk masy upadłości ma prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2017/2018 (czynność techniczna) bez dokonywania korekt deklaracji PIT36L.
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości, z uwagi na uznanie tej transakcji za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Uznanie, że przedmiot transakcji należy zakwalifikować jako „przedsiębiorstwo” lub „zorganizowana część przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (pytanie nr 1), zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży budynków oraz budowli zlokalizowanych na „Nieruchomości 1” oraz budynków i budowli zlokalizowanych na „Działkach Zabudowanych w ramach Nieruchomości
Nabycie składników majątku Upadłego (nieruchomości i ruchomości) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wobec czego będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Sprzedaż przez syndyka działki z położonymi na niej budynkiem mieszkalnym i budynkiem warsztatowym będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Przywrócenie Nieruchomości do masy upadłości oraz sprzedaż Nieruchomości przez Syndyka masy upadłości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości niemieszkalnej będącej częścią masy spadkowej w upadłości konsumenckiej, która wykorzystywana była w działalności.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości przez syndyka . Wydatkowanie części przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości – cele mieszkaniowe – spłata kredytu hipotecznego, wynajęcie nieruchomości.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości przez syndyka.
Zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości.
Brak obowiązku ponownego wystawienia faktur na kwoty otrzymane od Najemców za najem w okresie, w którym syndyk nie miał we władaniu nieruchomości oraz obowiązek wystawienia faktur z tytułu udostępnienia nieruchomości za wynagrodzeniem przez syndyka po przejęciu nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego od syndyka, po upadłości dewelopera, a pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W zakresie ustalenia, czy w związku z zakończeniem postępowania egzekucyjnego względem dłużnika rzeczowego - oraz mając na uwadze ogłoszenie upadłości wobec dłużnika głównego - pozostała kwota dochodzonego przez Wnioskodawcę roszczenia, która nie została wyegzekwowana w toku postępowania egzekucyjnego, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu przez Bank wobec udokumentowania nieściągalności
W zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wartość Należności do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy Należności są odpisane jako nieściągalne oraz gdy doszło do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości Dłużnika, gdyż jego majątek nie wystarczył do zaspokojenia kosztów postępowania lub wystarczył jedynie na zaspokojenie tych kosztów, co Wnioskodawca stwierdza na podstawie dokumentów
Możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT z tytułu sprzedaży Lokalu użytkowego wraz z miejscami postojowymi.
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej stanowiącej działkę nr 1.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki.
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.
Zawarcie opisanej umowy sprzedaży nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży ciąży na kupującym. Wnioskodawca nie jest stroną kupującą, nie będzie zatem obowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tego