Zasady rozliczenia wydatków na usługi niematerialne nabywane od podmiotów powiązanych w związku z uchyleniem art. 15e ustawy CIT.
Ustalenie prawidłowej kwalifikacji do kosztów podlegających limitowaniu usług oraz sposobu rozliczenia kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych.
1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Nadwyżkę Kosztów Kwalifikowanych z 2021 r. w kolejnych pięciu latach podatkowych (tj. latach 2022-2026) do wysokości kwoty 3 mln zł powiększonej o 5% EBITDA (dalej: „Wirtualny Limit”) wyliczonej odpowiednio dla danego roku podatkowego rozpoczynającego się po 1 stycznia 2022 r.
1. Czy na podstawie art. 60 Ustawy zmieniającej w zw. z art. 15e ust. 9 ustawy o CIT, począwszy od 1 stycznia 2022 r. Spółka uprawniona jest do rozpoznawania Nieodliczonych nadwyżek w kosztach uzyskania przychodów, w ramach obowiązującego w danym roku podatkowym tzw. hipotetycznego limitu ustalonego na podstawie danych podatkowych Spółki za ten rok podatkowy, który to limit będzie miał zastosowanie
1. Czy na podstawie art. 60 Ustawy zmieniającej w zw. z art. 15e ust. 9 ustawy o CIT, począwszy od 1 stycznia 2022 r. Spółka uprawniona jest do rozpoznawania Nieodliczonych nadwyżek w kosztach uzyskania przychodów, w ramach obowiązującego w danym roku podatkowym tzw. hipotetycznego limitu ustalonego na podstawie danych podatkowych Spółki za ten rok podatkowy, który to limit będzie miał zastosowanie
Zasady rozliczenia wydatków na usługi niematerialne nabywane od podmiotów powiązanych.
Ustalenie czy przy wyliczeniu limitu odliczenia w 2023 r. dotyczącego nieodliczonych kwot kosztów z lat ubiegłych, należy uwzględnić wysokość bieżących kosztów usług niematerialnych oraz czy koszty usług niematerialnych, limitowanych w przeszłości na podstawie art. 15e ustawy o CIT, nie powinny wpływać na bieżący limit kosztów finansowania dłużnego.
Prawidłowości stosowania metody odliczenia wydatków ponad limit oraz uprawnienia do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wydatków ponad limit wg FIFO.
1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym, koszty Usług niematerialnych (Usługi doradcze oraz Usługi informatyczne) podlegały w latach 2019 -2021 limitowaniu zgodnie z obowiązującym do końca roku 2021 art. 15e Ustawy o CIT? 2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym, koszty Usług niematerialnych nieuwzględnione dotychczas przy kalkulacji podstawy opodatkowania ze względu na przekroczenie ustawowych
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych oraz postępowania w przypadku APA.
Czy art. 15e ust. 1 Ustawy CIT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.) znajduje zastosowanie do: - usług informatycznych - basis services w zakresie Komponentu usługowego, - usług informatycznych - business services w zakresie Oprogramowania produkcyjnego, - centralnych usług konstrukcyjnych, - nabywanych przez Wnioskodawcę od podmiotu powiązanego.
Nieodliczone wcześniej koszty usług nabytych w ramach Umowy powinny zostać odliczone do wysokości limitu obliczonego dla kolejnych lat, w których mają Państwo prawo do odliczeń.
Zastosowanie ograniczenia w zaliczaniu kosztów do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 ustawy o CIT do kosztów Usług agencyjnych.
W zakresie sposobu rozliczenia kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych.
Rozliczenie kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych.
Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo, zaliczając w roku podatkowym 2022 do kosztów uzyskania przychodów nadwyżkę Kosztów usług niematerialnych wyłączoną w latach podatkowych 2018-2021 z kosztów uzyskania przychodów do wysokości hipotetycznego limitu skalkulowanego dla roku podatkowego 2022 zgodnie z art. 15e ust. 1 i 12 ustawy o CIT (tj. 3 miliony złotych + 5% tzw. podatkowego współczynnika EBITDA)
Rozliczenie kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych w związku z uchyleniem art. 15e ustawy CIT.
Uchylenie art. 15e ustawy CIT, dotyczącego limitu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych.
Uchylenie art. 15e i rozliczenia wcześniej nierozliczonych kosztów usług niematerialnych w zw. z art. 60 Polskiego Ładu.
1. Czy w świetle art. 60 ust. 1 ustawy nowelizującej Metoda odliczenia, którą Wnioskodawca planuje stosować przy odliczeniu Wydatków ponad Limit, jest prawidłowa? 2. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów Wydatki ponad Limit z zastosowaniem metody FIFO? 3. Czy w sytuacji, jeśli Wnioskodawca rozpozna w kosztach uzyskania przychodów Wydatki ponad Limit na podstawie
Możliwość rozliczenie usług niematerialnych w związku z uchyleniem art. 15e ustawy o CIT.
1. Czy Koszty usług niematerialnych określonych w art. 15e ust. 1 ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. wyłączone przez Spółkę z kosztów uzyskania przychodów w latach 2018 - 2021 (z uwagi na przekroczenie limitów określonych w art. 15e ustawy CIT), mogą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w latach kolejnych począwszy od 2022 r. w oparciu o art. 15e ust. 9 ustawy
1. Czy w latach podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2021 r. Wnioskodawca jest uprawniony do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów Kosztów Nieodliczonych z okresu 2018- 2021 do wysokości odpowiadającej obliczonemu dla danego roku Limitowi, zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 15e ust. 1 i ust. 12 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.? 2. Czy ustalany przez Wnioskodawcę
Spółka będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu Wydatków ponad Limit przypadających na nią zgodnie z Proporcją, przez pięć kolejnych lat podatkowych, niezależnie od osiągniętego wyniku podatkowego.