Przepis określający zwolnienie od podatku dotyczący udzielania pożyczek przez wspólnika spółce kapitałowej, nie może mieć zastosowania do umowy spółki komandytowo-akcyjnej i jej zmiany. W związku z tym w opisanej sytuacji nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bo przedsiębiorstwo i zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej.
Nadwyżka wartości wniesionego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych udziałów, przekazana na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W zakresie zasadności wyłączenia z opodatkowania umów pożyczki oraz zmiany umowy spółki związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego i wniesieniem dopłat.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki, która nie świadczy usług użyteczności publicznej, poprzez wniesienie wkładu przez Skarb Państwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - nie ma zastosowania zasada stand-still zawarta w Dyrektywie Rady Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
Skutki podatkowe zmniejszenia udziału kapitałowego komandytariuszy.
Skutki podatkowe objęcia przez wspólnika nowych akcji w spółce komandytowo-akcyjnej i podwyższenia kapitału zarówno zakładowego jak i zapasowego o wartość ww. akcji, a także ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego (wpłaty w ratach).
Możliwość pomniejszania zryczałtowanego podatku dochodowego należnego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku zmiany statusu komandytariusza na komplementariusza w trakcie roku podatkowego.
Skutki podatkowe zmiany statusu komandytariusza na komplementariusza.
Zmiana umowy co do podmiotu korzystającego (leasingobiorcy) nie wpływa na prawa i obowiązki w zakresie prawa podatkowego odnoszące się do treści umowy leasingu, która w tym zakresie nie uległa zmianie. Mianowicie wskazanym przez Wnioskodawcę aneksem nie dokonano, np. zmiany przedmiotu umowy lub jego wartości, czy też ilości lub wysokości rat. Oznacza to, że wspomniany aneks pozostaje bez znaczenia
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci akcji dających większość głosów.
Czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym kary umowne nałożone na Spółkę przez Sprzedawcę z tytułu nieodebrania węgla w ilości przewidzianej w Umowie 1 i 2, jak również w ilościach wynikających z zawartych aneksów do Umowy 2, stanowić będą koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia
W zakresie skutków podatkowych wniesienia dopłat do spółki kapitałowej.
W zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej.
w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału akcyjnego w wyniku wniesienia aportu
Wniesienie do spółki w zamian za jej udziały akcji innej spółki kapitałowej.
Czy w przypadku połączenia spółki osobowej z kapitałową powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?
W zakresie zastosowania odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w związku ze zmianą umowy leasingowej.