Skutki podatkowe otrzymania zwrotu z banku na podstawie ugody zawartej przed sądem w związku z orzeczeniem nieważności umowy kredytowej.
Zwolnienie z opodatkowania uzyskanego przychodu z tytułu wypłaconych odsetek ustawowych.
Nieważność umowy kredytowej, zwrot części wpłaconych rat oraz wypłata odsetek.
dotyczy ustalenia, czy: • wydatek na zapłatę należności głównej wraz z odsetkami ustawowymi może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”); • wydatek na zapłatę kosztów procesu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Czy koszty procesu, odsetki ustawowe, koszty obsługi prawnej Banku oraz koszty opłat sądowych stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów dla Banku?
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że zasądzone Wyrokiem Koszty procesu wraz z odsetkami, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami potrącane w dacie ich poniesienia? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że zasądzone Wyrokiem Odsetki, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w dacie ich zapłaty
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy odsetki ustawowe za opóźnienie są w całości zwolnione od opodatkowania oraz kosztów uzyskania przychodu.
W zakresie ustalenia: - czy nienaliczane od 25 listopada 2022 r. do dnia zapłaty przez Wykonawcę odsetki stanowią dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy; - jeżeli nienaliczane odsetki są dla Wnioskodawczyni przychodem podatkowym to czy powinna rozpoznać go w czasie podpisania porozumienia, czy w czasie zapłaty Wierzytelności I i II.
Wydatek poniesiony przez Spółkę na wypłatę kwoty odpowiadającej kwocie odsetek otrzymanych przez Wnioskodawcę od organu podatkowego w związku ze zwrotem nadpłaconego podatku akcyzowego, dokonany na rzecz podmiotu powiązanego, nie stanowi dla Wnioskodawcy kosztu uzyskania przychodów na gruncie art. 15 ust. 1 updop
Poniesione przez Państwa wydatki z tytułu wypłaty zasądzonego zadośćuczynienia wraz z odsetkami za opóźnienie na rzecz rodziny Ofiary oraz zasądzonego odszkodowania dla Powodów wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie pomimo, że nie zostały przez ustawodawcę wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, tj. w art. 16 ust. 1 updop, nie zostały jednak poniesione w celu
skutki podatkowe otrzymania odsetek za opóźnienie w wypłacie odszkodowania oraz skutki podatkowe otrzymania odsetek za opóźnienie w wypłacie odsetek od odszkodowania
Stosownie do art. 22 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec otrzymania zasądzonych przez Sąd odsetek od kwot odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu wypadku przy pracy, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynagrodzenie (prowizje) kancelarii adwokackiej, obejmujące usługi związane z obsługą prawną,
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazanego we wniosku odszkodowania z tytułu spadku produktywności przedsiębiorstwa wraz z ustawowymi odsetkami oraz odsetek ustawowych z tytułu zwłoki w zapłacie wynagrodzenia za wykonane usługi, dodatkowego wynagrodzenia z tytułu opóźnień oraz kwot zatrzymanych.
W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od zobowiązania, na podstawie wyroku sądowego.
Opodatkowanie należności uzyskanej z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia się Skarbu Państwa (pytanie nr 1)
w zakresie określenia czy znajdą zastosowanie ograniczenia kosztów uzyskania przychodów związane z tzw. niedostateczną kapitalizacją z tytułu uiszczonych odsetek kuponowych i ustawowych od obligacji oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego w postaci odsetek kuponowych i ustawowych, dotyczących sprzedaży nieruchomości gruntowej
1. Czy odsetki od odszkodowania należy traktować jako świadczenie odrębneod świadczenia pierwotnego i opłacić od niego podatek?Jeśli odsetki, o których mowa nie są zwolnione od opodatkowania to: a) Czy można odliczyć koszty pełnomocnika procesowego (w tej sprawie w sądzie pracy ustanowionego)? b) Czy istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania zasądzonych przez sąd wyrokiem odsetek ustawowych?
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych przez sąd ustawowych odsetek, tj. art.15 ust.1 w zw. z art.16 ust.1 pkt 11 updop.
Czy prawidłowym jest ujęcie w informacji PIT-8C kwoty należności czynszowych, naliczonych odsetek ustawowych od zaległości oraz poniesionych przez wierzyciela kosztów sądowych i komorniczych umorzonych decyzją Prezydenta na podstawie stosownej Uchwały Rady?
Czy kara umowna, zapłacona w powyżej opisanym stanie faktycznym przez spółkę S. Sp. z o. o. na rzecz Miasta oraz odsetki zapłacone w związku ze zwłoką w zapłacie tej kary umownej, stanowią koszt uzyskania przychodów w świetle przepisów Ustawy o PDOP, a w szczególności art. 16 ust. 1 tej ustawy?
Czy w związku z zaistniałym stanem faktycznym przedstawionym powyżej, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki takie jak: koszty uiszczonych odsetek ustawowych, koszty procesu I instancji, koszty procesu II instancji oraz koszty zastępstwa procesowego I instancji i koszty zastępstwa procesowego II instancji, które Wnioskodawca poniósł w związku z przegraną sprawą?
1.Możliwość i moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek zasądzonych wyrokiem sądowym. 2.Możliwość i moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych na rzecz kontrahenta kosztów sądowym.
Opodatkowanie odsetek od kwoty uzyskanej z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia się Skarbu Państwa