możliwość zastosowania tzw. „ulgi na złe długi” w odniesieniu do należności nieuiszczonych przez dłużnika, po upływie 2 lat licząc od końca roku, w którym były wystawione faktury
Czy wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgi na złe długi na podstawie art. 89a ustawy w sytuacji gdy od daty wystawienia faktur dokumentujących wierzytelność upłynęły 2 lata?
Czy działając w oparciu o art. 89a ust. 4 ustawy o VAT Wnioskodawca oraz Zainteresowani są uprawnieni do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należności zostały zbyte z uwzględnieniem proporcji, w jakiej otrzymane z tytułu sprzedaży kwoty mają się do kwot dokonanych korekty?
Brak prawa do dokonania korekty podatku VAT w zeznaniu za rok 2019, z uwagi na fakt, że nieściągalność wierzytelności z 2013 roku uprawdopodobniła się dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie stwierdzenia zakończenia postępowania upadłościowego Firmy S. S.A., co nastąpiło w dniu 29 listopada 2019 r.
Jednostronne odstąpienie od dochodzenia całości nieprzedawnionego roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny spowodowało u Wnioskodawcy powstanie przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. W rezultacie Wnioskodawca jest zobowiązany do opodatkowania takiego przychodu i wykazania go w zeznaniu
Prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o całą kwotę zapłaconego podatku VAT od faktur 2 wskazanych dostawców Wnioskodawcy.
Możliwość dokonania przez Wnioskodawcę korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy.
wystawienie faktur korygujących do wysokości 70% zasądzonej kwoty z tytułu zaległego czynszu i opłat dodatkowych wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę i faktur korygujących do zera faktury dokumentujące kary umowne, zwiększenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w rozliczeniu, w którym Najemca ureguluje zaległą należność w związku, z którą Wnioskodawca skorzystał z ulgi na złe długi,
Czy Wnioskodawca, który ma zawartą umowę z kontrahentem na czas nieoznaczony może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę, której zapłata nastąpi w formie gotówkowej, a wynika z faktury Vat nieprzekraczającej 15 000 zł, wystawionej przez hurtownię farmaceutyczną w oparciu o umowę współpracy, w ramach której łączna wartość wystawionych faktur Vat przekracza wartość 15 000 zł?
Prawo do wystawienia faktur korygujących w przypadku umorzenia wierzytelności.
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty podatku należnego w trybie art. 89a ustawy.
Podatek od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT w oparciu o art. 89a i art. 89b ustawy
wskazanie okresu rozliczeniowego, w którym można dokonać korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności oraz- uznanie, że skorygowanie właściwej deklaracji, poprzez odpowiednie zmniejszenie w niej podatku należnego, ograniczone jest jedynie okresem przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Możliwość dokonania korekty podatku należnego w trybie art. 89a ustawy.
Korekta podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług
Możliwość skorygowania podatku należnego od nieściągalnych wierzytelności.
Czy terminy ustawowe dotyczące zmniejszenia naliczonego podatku od towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów będą biegły od daty wystawienia faktury przez Wierzyciela, czy od daty otrzymania duplikatu faktury przez Wnioskodawcę?
Czy wystawienie przez Wierzyciela faktury korygującej spowoduje, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę netto zobowiązania wynikającego ze skorygowanej faktury, czy też o kwotę netto innego zobowiązania Wnioskodawcy względem Wierzyciela?
zastosowanie przepisów art. 89b ust.1 i 2 do rozliczeń Wnioskodawcy z kontrahentami, w formie barterowej wymiany świadczeń i potrącenia (kompensaty) wzajemnych wierzytelności pieniężnych
Otrzymane odszkodowanie ściśle wiąże się z nabytymi wierzytelnościami. Gdyby Spółka nie nabyła wierzytelności nie zawarłaby umowy ubezpieczenia należności. Skoro ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie, gdy Spółka nie otrzyma zapłaty należności z tytułu nabytych wierzytelności, w ocenie organu istnieje związek przyczynowo- skutkowy między odszkodowaniem a zapłatą za nabyte wierzytelności