Interpretacja ogólna dotycząca opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.
Skutki podatkowe wypłaty wynagrodzenia lektorowi uczelni wyższej na podstawie zawartej z nim umowy.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu.
1. Brak opodatkowania podatkiem VAT kwoty dofinansowania jako dotacji bezpośrednio wpływającej na cenę bądź jako wynagrodzenia za świadczenie usług. 2. Sposób udokumentowania otrzymanego dofinansowania. 3. Brak prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków ponoszonych w ramach realizacji Projektu.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do wyników badań na rzecz Uprawnionego, w ramach kwoty otrzymanego od NCBR dofinansowania będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast podstawę opodatkowania po stronie Wnioskodawcy będzie stanowić wartość dofinansowania otrzymanego z NCBR, przekazana za pośrednictwem Lidera na rachunek bankowy Wnioskodawcy.
Wskazanie, czy czynności realizowane przez Wnioskodawcę, na podstawie zawartych z Agencją X umów, stanowią podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odpłatne świadczenie usług oraz określenie, czy otrzymywane od Agencji X na podstawie zawartych umów środki finansowe stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.
określenie czy czynności realizowane przez Wnioskodawcę, na podstawie zawartych z Agencji X umów, stanowią odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz - określenie czy otrzymywane od Agencji X - na podstawie zawartych umów - środki finansowe (w postaci dofinansowania) stanowią tzw. dotację mającą bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług, o której mowa
W związku z tym, że otrzymany Grant będący przedmiotem wniosku będzie wyłącznie dofinansowaniem do realizacji przedmiotowego zadania oraz dofinansowanie nie ma charakteru komercyjnego to nie będzie ono stanowić podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy. W konsekwencji kwota przyznanego Grantu w ramach Umowy nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Skoro ustawodawca jednoznacznie w treści ustawy zdefiniował pojęcie dochodu, odróżniając je równocześnie od podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot uiszczanych tytułem składek na ubezpieczenie społeczne, to dla ustalenia prawa do ulgi prorodzinnej, z tytułu utrzymywania w związku z wykonywaniem ciążącego na podatniku obowiązku alimentacyjnego pełnoletniego, uczącego
w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji wspólnego przedsięwzięcia oraz sposobu ich dokumentowania
Czy wyodrębniona organizacyjnie i finansowo działalność gospodarcza zakładu pod nazwą Instytut korzysta podobnie jak Uczelnia ze zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako, że przeznacza dochód na działalność statutową Szkoły?
ustalenia, czy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania zgodnie z art. 7 w zw. z art. 9 ustawy o CIT, Politechnika powinna uwzględnić przychody i koszty podatkowe Gimnazjum i Liceum, wchodzących w skład Zespołu Szkół, ustalone w oparciu o prowadzoną przez Szkoły odrębną ewidencję rachunkową, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
W zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia lokalu Fundacji założonej przez Wnioskodawcę
czy pomiędzy stronami umowy nie dochodzi do odpłatnego świadczenia usług oraz czy rozliczenia pomiędzy uczelnią i Wnioskodawcą za przekazaną część wpłat uczestników studiów mogą odbywać się notą księgową a nie fakturą VAT
1) Czy dochody uzyskane we Francji Wnioskodawczyni powinna wykazać w zeznaniu podatkowym za 2012 r.? 2) Czy od dochodów uzyskanych we Francji powinna zapłacić podatek w Polsce? 3) Czy ryczałt otrzymywany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna wykazać w zeznaniu podatkowym za 2012 r.? 4) Czy od ryczałtu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinna zapłacić podatek w Polsce?
Czy świadczenie wypłacone przez zakład pracy na pokrycie kosztów przewodu doktorskiego podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zwolnienie z podatku dochodowego dopłat w zakresie pokrycia przez pracodawcę części lub całości kosztów studiów podyplomowych.
Czy studia podyplomowe (opłata) są objęte zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 90 z podatku?
Uczelnia Zawodowa Z. M. zgodnie ze statutem Uczelni oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym stosuje przepisy art. 17 ust. 1 pkt 45. Czy Wnioskodawca prawidłowo interpretuje wymieniony przepis?
Czy ustalona kwota przychodu (różnica miedzy wartością nominalną udziałów a kosztem ich uzyskania) w momencie zarejestrowania Spółki będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?