Interpretacje

Interpretacja
11.03.2024 Podatki

Umowa darowizny, której przedmiotem będzie nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega pcc na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) upcc.

Interpretacja
07.03.2024 Podatki

Skutki podatkowe darowizny mieszkania obciążonego służebnością osobistą.

Interpretacja
03.11.2023 Podatki

Umowa o dożywocie nie została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn – jeżeli w jej ramach zostały ustanowione nieodpłatne użytkowanie lub służebności, które zostały wymienione w katalogu tytułów objętych tym podatkiem – to jako integralna część umowy o dożywocie, tytuły te również nie podlegają opodatkowaniu podatkiem.

Interpretacja
31.07.2023 Podatki

W związku z wygaśnięciem prawa do używania i pobierania pożytków oraz służebności osobistej mieszkania w zamian za odszkodowanie, nie działa Pani w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji, opisana usługa nie podlega opodatkowaniu.

Interpretacja
03.02.2023 Podatki

Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków.

Interpretacja
23.12.2022 Podatki

Darowizna od ojca (art. 4a) oraz ciotek obciążona ustanowieniem służebności mieszkania

Interpretacja
27.01.2021 Podatki

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego

Interpretacja
06.07.2020 Podatki

gdy w umowie dożywocia ma miejsce również ustanowienie na rzecz zbywcy służebności osobistej to nie może być ona traktowana oddzielnie i podlegać odrębnemu opodatkowaniu; jako integralna część umowy dożywocia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem umowa dożywocia nie jest objęta zakresem tej ustawy.

Interpretacja
04.07.2018 Podatki

Nie jest możliwe obniżenie na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych wartości rynkowej zakupionego mieszkania o wartość ustanowionej na rzecz sprzedającej służebności osobistej, ustaloną na podstawie art. 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem ustawa o pcc nie przewiduje odliczania długów i ciężarów od wartości rynkowej, która to stanowi podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży

Interpretacja
28.11.2017 Podatki

1. Czy wartość amortyzacji budynku należy pomniejszyć o wartość zobowiązania z tytułu służebności dożywotniego korzystania z nieruchomości gruntowej wynikającego z aktu notarialnego? 2. Jeżeli należy pomniejszyć, to o jaką kwotę, w przypadku gdy wartość budynku zwiększy się na skutek adaptacji poddasza?

Interpretacja
09.10.2017 Podatki

Planowane zbycie nieruchomości przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o dożywocie, w ramach której będzie otrzymywał aż do swojej śmierci co miesiąc określoną kwotę pieniędzy oraz ustanowiona zostanie na Jego rzecz na ww. nieruchomości służebność osobista, nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego nawet w sytuacji, gdy zbycie jej nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku

Interpretacja
09.09.2016 Podatki

Zgodnie z art. 296 tego Kodeksu nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej służebność osobista. Wprawdzie służebność osobista przysługuje określonej osobie fizycznej, a gruntowa każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości, co nie zmienia istoty tego ograniczonego prawa rzeczowego, iż obciąża ono nieruchomość, na której

Interpretacja
05.08.2016 Podatki

Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności mieszkania oraz za zgodę na wykreślenie z tej księgi wieczystej opisanego obciążenia, należy traktować jako koszt odpłatnego zbycia Wnioskodawcy?

Interpretacja
25.07.2016 Podatki

W przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe, ponieważ stanowisko Wnioskodawcy opiera się na przyjęciu tezy, że zbycie udziału w wysokości 3/16 w zabudowanej nieruchomości rolnej oraz udziału w urządzeniach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na rzecz osoby, która będzie prowadziła gospodarstwo rolne w zamian za ustanowienie na rzecz zbywającego służebności mieszkania

Interpretacja
26.04.2016 Podatki

Czy przyjęcie w drodze darowizny lokalu wraz z ustanowioną na nim nieodpłatną służebnością osobistą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Interpretacja
14.10.2014 Podatki

Skutki podatkowe ustanowienia służebności osobistej w ramach umowy dożywocia.

Interpretacja
26.06.2014 Podatki

Czy ustanowienie nieodpłatnie służebności gruntowej na rzecz każdorazowego właściciela nieruchomości zobowiązuje Wnioskodawcę do zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Interpretacja
03.10.2013 Podatki

Czy nabycie prawa majątkowego, tytułem ustanowienia przez córkę i zięcia na rzecz dotychczasowej właścicielki (matki i teściowej) osobistej, dożywotniej służebności mieszkania, jako wynagrodzenia za przeniesienie przez nią własności nieruchomości na ustanawiających w oparciu o art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Interpretacja
03.10.2013 Podatki

Czy nabycie prawa majątkowego, tytułem ustanowienia przez córkę i zięcia na rzecz męża dotychczasowej właścicielki (matki i teściowej) osobistej, dożywotniej służebności mieszkania, jako wynagrodzenia za przeniesienie przez nią własności nieruchomości na ustanawiających w oparciu o art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Interpretacja
26.11.2012 Podatki

Czy całkowite zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy również czynności prawnych darowizny i ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej mieszkania między ojczymem a pasierbem, w sytuacji, gdy pasierb nie został przysposobiony przez ojczyma?

Interpretacja
29.07.2011 Podatki

Należy stwierdzić, iż otrzymanie przez Wnioskodawcę kwoty (spłaty) od siostry nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy wskazać, iż art. 9 pkt 2 ww. ustawy nie ma w przedmiotowej sprawie

Interpretacja
04.07.2011 Podatki

Zwolnienie od opodatkowania dochodu z tytułu renty otrzymanej w zamian za przysługującą służebność osobistą.

Poprzednia Następna