Umowa darowizny, której przedmiotem będzie nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega pcc na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) upcc.
Umowa o dożywocie nie została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn – jeżeli w jej ramach zostały ustanowione nieodpłatne użytkowanie lub służebności, które zostały wymienione w katalogu tytułów objętych tym podatkiem – to jako integralna część umowy o dożywocie, tytuły te również nie podlegają opodatkowaniu podatkiem.
Darowizna od ojca (art. 4a) oraz ciotek obciążona ustanowieniem służebności mieszkania
Nie jest możliwe obniżenie na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych wartości rynkowej zakupionego mieszkania o wartość ustanowionej na rzecz sprzedającej służebności osobistej, ustaloną na podstawie art. 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem ustawa o pcc nie przewiduje odliczania długów i ciężarów od wartości rynkowej, która to stanowi podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży
Zwolnienie z opodatkowania kwoty otrzymanej za zrzeczenie się ustanowionej służebności.
obowiązki podatkowe właściciela nieruchomości z tytułu ponoszenia wszystkich kosztów utrzymania tej nieruchomości przez służebnika.
W przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe, ponieważ stanowisko Wnioskodawcy opiera się na przyjęciu tezy, że zbycie udziału w wysokości 3/16 w zabudowanej nieruchomości rolnej oraz udziału w urządzeniach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na rzecz osoby, która będzie prowadziła gospodarstwo rolne w zamian za ustanowienie na rzecz zbywającego służebności mieszkania
Czy w przypadku przeniesienia własności lokalu nabytego przez Wnioskodawczynię w dniu 27 września 2013 r. na córkę w drodze umowy dożywocia przed upływem 5 lat od daty jego nabycia zostanie naliczony podatek dochodowy, jeżeli Wnioskodawczyni jako osoba zbywająca będzie mieszkać w przedmiotowym lokalu na podstawie służebności lokalu?
Czy zwolnienie od obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizn znajdzie zastosowanie w przypadku zawarcia umowy darowizny nieruchomości na rzecz córki pasierba darczyńcy z jednoczesnym ustanowieniem nieodpłatnej dożywotniej służebności osobistej mieszkania na rzecz darczyńcy?
Czy ustanowienie w powyższy sposób na rzecz Wnioskodawcy prawa służebności mieszkania zamiast prawa dożywotniego użytkowania lokalu mieszkalnego położonego w K. przy ul. X, będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy w przypadku przeniesienia własności lokalu nabytego przez Wnioskodawczynię w dniu 27 września 2013 r. na córkę w drodze umowy dożywocia przed upływem 5 lat od daty jego nabycia zostanie naliczony podatek dochodowy, jeżeli Wnioskodawczyni jako osoba zbywająca będzie mieszkać w przedmiotowym lokalu na podstawie służebności lokalu?
Do jakiej grupy podatkowej należy zakwalifikować Wnioskodawczynię, zważywszy na fakt ustanowienia na Jej rzecz m.in. przez męża wnuczki służebności mieszkania?
Czy całkowite zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy również czynności prawnych darowizny i ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej mieszkania między ojczymem a pasierbem, w sytuacji, gdy pasierb nie został przysposobiony przez ojczyma?
Czy do długów i ciężarów spadku, pomniejszających wartość nabytego przez wnioskodawczynię spadku, można zaliczyć wartość obciążeń z tytułu zapisu na rzecz siostry i brata, w sytuacji, jeżeli zapisy jeszcze nie zostały wykonane?
Czy przytoczone we wniosku okoliczności mogą być uznane przez organ podatkowy za uzasadnioną przyczynę ustalenia ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego jako znacznie odbiegającej od jego wartości rynkowej?