Skutki podatkowe zbycia na podstawie umowy cesji praw partycypacyjnych do lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego a celów mieszkaniowych.
Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku od zwaloryzowanej kwoty partycypacji?
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność wydatków na wkład mieszkaniowy, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej oraz wydatków poniesionych u notariusza i kaucji zabezpieczającej. Sposób dokumentowania ww. wydatków mieszkalnego. Możliwość zwolnienia z opodatkowania ½ dochodu uzyskanego przez wnioskodawcę ze sprzedaży
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować w odniesieniu do wpłat dokonywanych przez uczestników budowy, z którymi zostały zawarte odrębne umowy na lokale mieszkalne i na miejsca postojowe w podziemnej części budynku mieszkalnego?
Czy zgodnie z Ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od daty nabycia przeznaczone na spłatę pożyczki na cele mieszkaniowe, zaciągniętej w Banku komercyjnym działającym na terenie RP, zwalniają z konieczności opłaty zryczałtowanego 10% podatku
Czy wpłaty wkładów budowlanych odpowiadające infrastrukturze towarzyszącej należy rozgraniczyć na część wkładu opodatkowanego 7% stawką podatku VAT za koszty poniesione do 31 grudnia 2007 r. i na część wkładu opodatkowanego 22% stawką podatku VAT za koszty poniesione po 1 stycznia 2008 r.?
Pytanie dotyczy kwestii wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów budowlanych wnoszonych przez członków spółdzielni na sfinansowanie budowy miejsc postojowych w podziemnych garażach wielostanowiskowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych budowanych przez spółdzielnię.
Pytanie dotyczy kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w pełnej wysokości o kwotę podatku naliczonego po 1 maja 2004r. w związku z budową budynku mieszkalnego.
Przedmiotem zapytania jest problem określenia stawki podatku VAT w przypadku ustanowienia przez Spółdzielnię na rzecz jej członków, spółdzielczego własnościowego prawa do do lokalu mieszkalnego wraz z garażem, w sytuacji gdy spółdzielnia oddzielnie ustaliła wysokość wkładu na lokale mieszkalne i garaże.
Czy podatek VAT naliczony w fakturach wykonawcy wystawionych po dniu 01 maja 2004 r. jest związany ze sprzedażą opodatkowaną i w związku z tym przysługuje Spółdzielni prawo do zwrotu z Urzędu Skarbowego ?
Dot. stawki podatku od towarów i usług m. in. przy wpłatach wkładów budowlanych na miejsca postojowe oraz wpłatach wpisowego.
W 2004r. spółdzielnia mieszkaniowa, której podatnik jest członkiem zaproponowała przekształcenie statusu mieszkania z lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe, oferując jednocześnie udzielenie 70% bonifikaty z tytułu jednorazowej wpłaty brakującego wkładu budowlanego. Pytanie dotyczy czy kwota udzielonej bonifikaty stanowi przychód podatnika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od
1.Czy w związku z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, Spółdzielnia jest uprawniona do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wystawionych przez podmiot realizujący budynek?2.W jaki sposób należy udokumentować ustanowienie odrębnej własności lokalu, czy fakturą VAT obejmującą wpłaty dokonane po dniu 30 kwietnia
1. Podleganie przepisom ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wkładów budowlanych i mieszkaniowych, wniesionych po 30 kwietnia 2004 r. - dotyczących ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r. lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Zdaniem podatnika zgodnie z zasadą "nie działania prawa wstecz" takie wkłady wniesione po dniu