Skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności Budynków, Budowli, pozostałych naniesień i pozostałych składników podlega faktycznemu opodatkowaniu podatkiem VAT i nie jest z tego podatku zwolniona (bo Strony transakcji rezygnują ze zwolnienia w takim zakresie, w jakim zwolnienie to im przysługuje), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie
Do opisanej transakcji sprzedaży nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Należy stwierdzić, że przedmiotem omawianej transakcji sprzedaży są oprócz prawa użytkowania wieczystego, zarówno nieruchomość (Budynek), jak i ruchomości (Naniesienia). Wbrew temu co stwierdzili Państwo w opisie zdarzenia (jego uzupełnieniu) – Naniesienia podstawie przepisów Kodeksu cywilnego należy uznać za ruchomości. To oznacza, że w części umowy sprzedaży dotyczącej prawa wieczystego użytkowania
Skoro planowana sprzedaż Nieruchomości (13 działek wraz z naniesieniami w postaci Budynków i Budowli) będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży budynków mieszkalnych.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, która została rozwiązana oraz umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego.
W zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości, braku zwolnienia od podatku VAT dostawy gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługującego Kupującemu w związku z dostawą Nieruchomości w rozumieniu art. 86 ust. 1 Ustawy VAT.
Skoro sprzedaż nieruchomości podlega faktycznemu opodatkowaniu VAT (rezygnacja ze zwolnienia) – to znajdzie zastosowanie wyłączenie z art. 2 pkt 4 lit. a) PCC.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego zakupionego przez jednego małżonka (rozdzielność majątkową).
Możliwości zastosowania zwolnienia z art. 9 pkt 17 ustawy w przypadku posiadania budynku mieszkalnego, którego część jest w złym stanie technicznym.
Notariusz prawidłowo zastosował zwolnienie z opodatkowania sprzedaży własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne z budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi - zwolnienie z art. 9 pkt 2 i 9 pkt 17 PCC.
Skutki podatkowe nabycia udziałów w pierwszym lokalu w sytuacji posiadania działki z domem letniskowym.
Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego i własności naniesień.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego przez obywatela RP, który miał we własności mieszkanie na terenie Republiki Białoruś, które dostał w całości w spadku po śmierci mamy.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży udziału 1/2 w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.
Skutki podatkowe nabycia lokalu mieszkalnego w sytuacji posiadania domu w złym stanie technicznym
Do opisanej transakcji sprzedaży nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Możliwości zastosowania zwolnienia z art. 9 pkt 17 ustawy w przypadku posiadania budynku mieszkalnego, który jest w złym stanie technicznym.
Skutki podatkowe umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu z naniesieniami.
Do opisanej transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawa własności lokali wraz z odpowiednimi udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku oraz prawa własności budowli znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skoro nabyła Pani nieruchomość gruntową (działkę ewidencyjną) zabudowaną budynkiem mieszkalnym i 2 dwoma budynkami gospodarczymi, to w takiej sytuacji miała Pani prawo skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa art. 9 pkt 17 ustawy o PCC w stosunku do całego przedmiotu sprzedaży.
Skoro planowana sprzedaż Nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności Budynków, Budowli i pozostałych naniesień) i pozostałych składników podlega faktycznemu opodatkowaniu podatkiem VAT i nie jest z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Budynek co do którego nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy (zgodnie z ustawą Prawo budowlane) nie podlega zwolnieniu z art. 9 pkt 17 ww. ustawy.