Możliwość opodatkowania w 2025 roku dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Ustalenie, czy przychody z tytułu nadwykonań świadczeń należy uwzględnić w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w roku, w którym świadczenia te faktycznie wykonano (zgodnie z zasadą memoriałową), czy w roku następnym, w którym otrzymano wynagrodzenie (zgodnie z zasadą kasową).
Nieumorzona wartość likwidowanego środka trwałego obciąży bieżące koszty operacyjne Spółki pomniejszając podstawę opodatkowania podatkiem CIT i nie wpłynie na zwiększenie wartości początkowej nowo wytworzonego w tym miejscu środka trwałego. W konsekwencji nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne
Ustalenie czy uzyskanie prawa do nieodpłatnego użytkowania (używania) sprzętu medycznego w sytuacji wskazanej we wniosku będzie prowadziło do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.
Skoro zatem celem czynności cywilnoprawnych jest umożliwienie dalszego funkcjonowania Szpitala i utrzymania zdolności do dalszego funkcjonowania, to czynność taka objęta jest wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego wyłączenia – będzie to czynność w sprawach zdrowia
Dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z tytułu otrzymanego zadośćuczynienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W zakresie ustalenia, czy Spółka może zostać uznana za spółkę użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a w związku z tym nie rozpoznać przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od Powiatu.
Podział przychodów i kosztów konsorcjum dokonywany przez jego Lidera na rzecz Partnera stosownie do jego udziału we wspólnym przedsięwzięciu nie stanowi ani dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy. W efekcie rozliczenia te nie powinny być – zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy – dokumentowane fakturami i mogą być udokumentowane
Środki na pokrycie ujemnego wyniku finansowego Szpitala otrzymane od Podmiotu Tworzącego stanowią przychody podatkowe Szpitala wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop
Zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy usług prania świadczonych na rzecz Szpitala.
Powstanie przychodu po stronie pracownika w związku z przekazaniem pracownikowi otrzymanych w darowiźnie rzeczy ruchomych (kremy do rąk, mydła).
Usługi polegające na udostępnianiu pomieszczeń szpitala świadczone przez C. na rzecz uczelni wyższej są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług ponieważ są finansowane ze środków publicznych. Świadczenie usług na rzecz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz na rzecz podmiotu organizującego kursy specjalistyczne dla pielęgniarek korzysta
Przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem projektu inwestorskiego.
Ustalenie, czy koszty dostawy wody ponoszone przez najemcę na podstawie odczytów liczników w związku z zawartą umową najmu winny być refakturowane wg stawki podatku VAT 8% właściwej dla dostarczanej wody, czy 23% uznając, że czynsz wraz z innymi mediami, w tym z dostawą wody, stanowi jedno świadczenie.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego, który zostanie wykazany na fakturach otrzymanych w ramach realizowanego projektu Budowa ().
W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych ze świadczeniem usług medycznych.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją przedmiotowego projektu w obiekcie służącym wyłącznie do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia (PKWiU 86).
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi zakwaterowania lub zakwaterowania z wyżywieniem matki karmiącej, rodzica lub opiekuna chorego dziecka na oddziale, opiekuna chorej osoby dorosłej na oddziale, bez formalnego zalecenia lekarza o konieczności obecności osoby bliskiej przy pacjencie (o jej niezbędnej obecności do leczenia pacjenta).
Czy powstała w wyniku przekształcenia sp zoz-u Spółka może uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych stratę Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital w X?
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT pobytu w Szpitalu rodziców lub opiekunów w trakcie leczenia pacjentów dzieci i pacjentów dorosłych.
Czy, jeżeli na całości działalności (medycznej i niemedycznej) Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w X koszty uzyskania przychodów (po wyłączeniu kosztów zgodnie z art. 16 ustawy o podp) przekraczają sumę przychodów, to wyliczona strata jest stratą podatkową, o którą można obniżyć dochód w najbliższych, kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych zgodnie