Opodatkowanie sprzedaży mieszkania z garażem wykorzystywanego w działalności gospodarczej i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.
W zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego i przeznaczenia środków z odpłatnego zbycia i środków własnych na zakup domu (cele mieszkaniowe).
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących najem mieszkań (lokali mieszkalnych) udostępnianych pracownikom nieodpłatnie.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy spłacie kredytu zaciągniętego z narzeczonym na sprzedany udział w mieszkaniu nabytym w darowiźnie od spadkobiercy.
Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku po osobie która powtórnie nabyła go drodze darowizny.
W przypadku odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym małżonkowie nabyli ten lokal w ramach wspólności małżeńskiej ustawowej.
W zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku i nieodpłatnego działku spadku po rodzicach.
W zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości przy osobie małoletniej i ustawie o spadkach i darowiznach.
skutki podatkowe związanych z najmem lokalu mieszkalnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (pytania oznaczone we wniosku Nr 3-6)
Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
Z uwagi na panujący w małżeństwie Wnioskodawczyni ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej nie można wyodrębnić udziałów, które Wnioskodawczyni oraz jej mąż posiadali w chwili nabycia lokalu mieszkalnego. Z tego względu Wnioskodawczyni nie mogła ponownie nabyć udziału w przedmiotowym mieszkaniu, ani w drodze dziedziczenia, ani w drodze działu spadku. W związku z powyższym nabycie przez Wnioskodawczynię
Na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie w dniu 17 grudnia 2020 r. odziedziczonej po mamie w 2019 r. nieruchomości nie stanowi źródła przychodu gdyż nastąpiło ono po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego przez spadkodawczynię i jej małżonka, czyli od 1994
Nabycie przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego, stosownie do art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nastąpiło w 2008 r., tj. w momencie jego nabycia do majątku wspólnego małżonków. Z tej przyczyny planowane odpłatne zbycie udziału w prawie własności tego lokalu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu
1. Czy Wnioskodawczyni skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z przeznaczeniem środków pochodzących ze zbycia udziałów w prawie własności dwóch lokali mieszkalnych, nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce, na nabycie od dewelopera nowego lokalu
Dochód uzyskany w 2020 r. ze sprzedaży udziałów w prawie własności mieszkania stanowiący różnicę pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 19 a kosztami uzyskania przychodu o których mowa w art. 22 ust. 6c i 6d podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustalenia wartości początkowej ulepszonego lokalu mieszkalnego będącego środkiem trwałym oraz możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej
Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu (przydomowe oczyszczalnie ścieków).
Opodatkowanie czynności dotyczących pomocy społecznej obejmujących pobyt w domu pomocy społecznej, świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, świadczenie usług w ośrodkach wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi, pobyt w mieszkaniu chronionym oraz pobyt i/lub posiłek w ośrodku wsparcia.
Ustalenie, czy nadwyżka kosztów za wynajem mieszkania, którą obciążani są członkowie kadry zarządzającej, stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz stawka podatku dla ww. świadczenia.
Opodatkowanie wpłat mieszkańców na budowę instalacji, zastosowanie stawki podatku VAT dla ww. wpłat, opodatkowanie przekazania, ustalenie podstawy opodatkowania, zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia, prawo do odliczenia.
Montaż kolektorów słonecznych w bryle budynku opodatkowany będzie 8% stawką podatku, natomiast poza bryła budynku 23% stawką podatku. Przekazanie instalacji po okresie trwałości projektu nie będzie podlegało opodatkowaniu, a Gminie z tytułu realizacji projektu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Obowiązki płatnika w związku z przyznaniem pracownikom bezpłatnego mieszkania
Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat dokonywanych przez nabywców na otwarty rachunek powierniczy oraz z tytułu wpłaty opłaty rezerwacyjnej.