odwołanie od wypowiedzenia
Artykuł
05.04.2018 Kadry i płace

Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.

Porada
17.02.2017 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono do Kodeksu cywilnego zmianę, zgodnie z którą jeżeli koniec terminu dokonania czynności przypada na sobotę, termin upływa najbliższego dnia powszedniego po sobocie. Dotychczas sobota nie powodowała przesunięcia terminów. Ta regulacja ma zastosowanie również do niektórych terminów pracowniczych, ponieważ przepisy prawa pracy w większości przypadków nie wskazują sposobu

Artykuł

Od 1 stycznia 2017 r. regulamin pracy i wynagradzania oraz fundusz świadczeń socjalnych muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Dotychczas obowiązek tworzenia tych regulaminów oraz prowadzenia zfśs mieli pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. To jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego

Artykuł
02.01.2017 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2017 r. regulamin pracy i wynagradzania muszą mieć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników, a nie - jak dotychczas - co najmniej 20 pracowników. Ponadto w przypadku zawarcia z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o pracę w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy tylko na wniosek pracownika.

Porada
12.10.2012 Kadry i płace

Pracodawca wypowiadając umowę o pracę lub rozwiązując ją bez wypowiedzenia musi podać pracownikowi przyczynę zwolnienia z pracy. Przyczyną tą może być w niektórych przypadkach konfliktowość lub brak umiejętności współpracy z innymi pracownikami.

Porada
29.12.2011 Kadry i płace

Zamierzamy wypowiedzieć umowy o pracę kilku pracownikom naszej firmy. Jest to spowodowane spadkiem zamówień na nasze produkty. Czy w pismach wypowiadających umowy o pracę powinniśmy wskazać dokładny adres sądu pracy, do którego pracownicy będą mieli prawo odwołać się od otrzymanych wypowiedzeń?