Informacja PIT-11 jest podstawowym dokumentem służącym podatnikom do rocznego rozliczenia podatku. Płatnicy, którzy przy jej wypełnianiu popełnili błędy, mają obowiązek ją skorygować. Korektę należy sporządzić w formie elektronicznej, co do zasady, na tej samej wersji formularza, na której uprzednio złożono PIT-11. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje PIT-11 w wersji 25.
Przepisy prawa podatkowego określają wiele zachęt dla podatników prowadzących działalność innowacyjną. Przede wszystkim podatnicy tacy mogą korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, a podatnicy o statusie centrum badawczo-rozwojowego - również ze zwolnień od podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. W publikacji przedstawiamy, kto ma prawo do wymienionych ulg i na czym one polegają.
Od 1 maja 2011 r. przestają obowiązywać przepisy przewidujące specjalną ulgę podatkową w podatku dochodowym od osób prawnych dla producentów biokomponentów do paliw ciekłych. Podatnicy, którzy przed 1 maja 2011 r. nabyli prawo do odliczenia, mogą nieodliczoną do 30 kwietnia 2011 r. kwotę odliczyć w zakresie i na zasadach obowiązujących do 30 kwietnia 2011 r. (art. 11 ustawy z 25 listopada 2010 r.).
Po raz pierwszy w zeznaniu za 2014 r. podatnicy, u których kwota ulgi na dziecko przekracza kwotę podatku, mogą odzyskać tę nadwyżkę. Zwracana kwota nie może jednak przekraczać sumy podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do rozliczenia nadwyżki służy nowy załącznik PIT/UZ.
Ulga na dzieci należy do najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy przy sporządzaniu zeznania rocznego. Z uwagi na ograniczenia, jakie przewidują przepisy dotyczące tej ulgi, wśród podatników istnieje wiele wątpliwości na temat jej stosowania. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd konkretnych stanów faktycznych zgłoszonych do naszej redakcji ze wskazaniem, czy uprawniają one do skorzystania
Rozwiedzeni rodzice chcą skorzystać z ulgi na małoletnie dziecko. Niestety w żaden sposób nie mogą ustalić, w jakiej proporcji każde z nich ma z tej ulgi skorzystać. Czy w tej sytuacji w ogóle tracą prawo do tego odliczenia?
Podatnicy korzystający z ulgi B+R mają prawo do zaliczenia do tzw. kosztów kwalifikowanych materiałów wytworzonych we własnym zakresie. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać ustawa z 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, tzw. mała ustawa o innowacyjności (dalej: ustawa). Nowa ustawa wprowadza wiele rozwiązań podatkowych mających na celu wdrażanie innowacji. Z nowych rozwiązań mają skorzystać uczestniczący w procesach badawczo-rozwojowych i innowacyjnych (przedsiębiorcy
Czy w odniesieniu do opisanego przedsięwzięcia istnieje możliwość odliczenia przez Gminę podatku VAT?
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących transakcje bezgotówkowe przy użyciu tzw. kart paliwowych.
Czy planowana dostawa przedmiotowych nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na podstawie zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ?Czy Sprzedawca, w przypadku korzystania ze zwolnienia dostawy z opodatkowania na podstawie zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego
Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.
Brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu przez Uniwersytet.
prawo do odliczenia podatku przy realizacji projektu polegającego na montażu instalacji fotowoltaicznych na budynku użyteczności publicznej oraz na budynkach będących własnością mieszkańców gminy
Czy jako opiekunowi placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego Wnioskodawcy przysługuje ulga prorodzinna w stosunku do podopiecznych z którymi mieszka, a dla których nie jest opiekunem prawnym?