Moment powstania obowiązku podatkowego na mocy art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. d.
Ustalenie, czy przychody z tytułu nadwykonań świadczeń należy uwzględnić w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w roku, w którym świadczenia te faktycznie wykonano (zgodnie z zasadą memoriałową), czy w roku następnym, w którym otrzymano wynagrodzenie (zgodnie z zasadą kasową).
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują przepisy wprowadzające kasową metodę rozpoznawania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. kasowy PIT. Podatnicy, którzy od początku 2025 r. chcą skorzystać z nowego rozwiązania, muszą złożyć pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego 2025 r.
1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozpoznania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. kasowy PIT. Z nowego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy PIT prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo IP BOX i rozliczający się na podstawie pkpir. Również podatnicy opodatkowani
Prawo do stosowania niektórych rozwiązań przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy nie przekroczyli określonych limitów sprzedaży. Limity te są corocznie wyznaczane na podstawie średniego kursu euro do PLN. W 2025 r. limity te będą niższe niż w 2024 r.
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu opłat rocznych wniesionych w latach 2022-2024 przez użytkownika wieczystego gruntu na poczet opłaty przekształceniowej oraz możliwość zastosowania metody kasowej.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na tzw. cash contribution.
Ustalenie momentu poniesienia kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Moment uznania poniesionych wydatków za koszty kwalifikowane oraz zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. pkt 63b ustawy o PIT.
Ustalenie momentu poniesienia kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Moment uznania poniesionych wydatków za koszty kwalifikowane oraz zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o PIT.
Ustalenie, czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca w wyniku przekształcenia stanie się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, przychody z tytułu Nadwykonań powinny być przez Wnioskodawcę rozpoznawane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w momencie otrzymania płatności za nie od NFZ (na zasadzie kasowej).
Czy wydatki ponoszone przez Spółkę, w ramach Płatności, na zakup lub wytworzenie środków trwałych, związane z realizacją warunków Zwolnienia, spełniające warunki określone w Rozporządzeniu SSE, stanowią (będą stanowić) wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w momencie ich faktycznej zapłaty, niezależnie od tego czy dane wydatki
Prawo do korzystania z metody kasowej i składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne.
Prawo do odliczenia przez Wnioskodawcę - jako podatnika VAT rozliczającego się metodą kasową - podatku VAT naliczonego od zakupu samochodu ciężarowego w proporcji przypadającej na zapłatę 80% wartości brutto faktury dokonanej przez pożyczkodawcę.
Określenie rocznego limitu dla małego podatnika rozliczającego się „metodą kasową”.
Czy momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 Rozporządzenia WNI, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o PDOP, będzie (zgodnie z metodą kasową) moment zapłaty tych kosztów? Czy wydatki ponoszone przez Spółkę w ramach płatności częściowych, na zakup lub wytworzenie środków trwałych, spełniające warunki określone
1. Czy momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej „Rozporządzenie WNI”), kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym
1. Czy momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 Rozporządzenia WNI, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o PDOP, będzie (zgodnie z metodą kasową) moment zapłaty tych kosztów? 2. Czy wydatki ponoszone przez Spółkę w ramach płatności częściowych, na zakup lub wytworzenie środków trwałych, spełniające warunki określone