Kalendarium wydarzeń – styczeń 2025
Ustalenie możliwości kontynuowania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nieruchomości w związku z otrzymaniem darowizny.
Amortyzacja Nieruchomości, na którą składa się stara i dobudowana część.
Możliwość amortyzacji - wartości początkowej stanowiącej różnicę między wartością rynkową Składników Majątku a ceną nabycia ZCP.
Nie sposób zgodzić się z Wnioskodawcą, że wartością początkową wartości niematerialnej i prawnej składającej się z Dokumentacji Projektowej wraz ze wszystkimi Dziełami będzie suma wydatków poniesionych na zakup przygotowanych Dzieł od A. Sp. z o.o. oraz na zakup usługi aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji od K. Sp. z o.o. sp.k., na podstawie faktur otrzymanych od tych dwóch dostawców.
CIT - w zakresie skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, co uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia wskazanych we wniosku kosztów kwalifikowanych.
Możliwość skorzystania z ulgi badawczo rozwojowej i poniesienie kosztów kwalifikowanych.
Odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych oraz odpisy amortyzacyjne od nabytego know-how w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Określenie przedmiotu darowizny ZCP- oraz ustalenia zasad amortyzacji.
Prawo do obniżenia stawek amortyzacji za nieprzedawnione lata podatkowe.
Ustalenie, czy wykonanie koncepcji architektonicznej oraz zagospodarowania przestrzennego, będącej podstawą do opracowania dokumentacji projektowej budowy hali do obsługi pojazdów (…), a także sporządzenie opisu wymogów w zakresie dostosowania istniejących obiektów myjni i przeglądów OC do obsługi pojazdów (…) powiększają wartość początkową środków trwałych: budowy hali do obsługi pojazdów (…).
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 13 grudnia 2024 r.
Ponoszone przez Zainteresowanych koszty, mogą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26e ww. ustawy.
Sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek wykorzystanych m.in. na sfinansowanie wytworzenia środków trwałych.
Opodatkowanie dochodów pochodzących z działalności gospodarczej osiągniętych z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu.
Spełnienie definicji działalności badawczo-rozwojowej, oraz możliwość odliczenia w ramach ulgi kosztów kwalifikowanych (wynagrodzenia, oprogramowanie, sprzęt komputerowy, odpisy amortyzacyjne, materiały, surowce).
CIT - dotyczy ustalenia, czy koszty pracowników Spółki uczestniczących w pracach rozwojowych prowadzonych przez Spółkę, zaliczonych do wartości początkowej WNiP, mogą podlegać rozliczeniu w uldze B+R w zakresie, w jakim ujmowane są jako koszt podatkowy poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne od WNiP.
Podatnik może obniżyć stawki amortyzacyjne z mocą wsteczną, czyli za poprzednie lata podatkowe, ze skutkiem od pierwszego miesiąca danego roku podatkowego. Możliwość ta jest ograniczona jedynie terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego – wyrok NSA z 16 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 708/21.
Projekty są jedną Inwestycją, w ramach której powstanie konkretny środek trwały. Tym samym, nakłady inwestycyjne poniesione w ramach obu Projektów, możliwe do zaliczenia jako cena nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego, powinny być rozliczane łącznie poprzez odpisy amortyzacyjne po oddaniu połączenia energetycznego do użytkowania zgodnie z art. 16f ust. 1 ustawy o CIT.
W zakresie ustalenia, czy: - Wnioskodawca uprawniony jest do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, w zakresie ponoszonych kosztów kwalifikowanych wskazanych w stanie faktycznym, - poniesione przez Spółkę koszty pracownicze z tytułu umów o pracę na rzecz technologów, inżynierów ds. rozwoju, inżyniera ds. innowacji i kierownika technologii i innowacji w części wynikającej z prowadzonej ewidencji czasu